LIGUE 1

Νις - Λιόν 3-2: Απίθανη ανατροπή και δεύτερη θέση

TWITTER

Η Νις έφερε τα κάτω πάνω στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Λιόν και με το 3-2 πάτησε στη 2η θέση της Ligue 1.

Η Λιόν ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη στην Κυανή Ακτή, αφού τα δύο γκολ προβάδισμα στο 80' έμοιαζαν με μαξιλαράκι ασφαλείας. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Νις, η οποία με τρία γκολ έφτασε στο 3-2 για την 11η αγωνιστική της Ligue 1 και κατέλαβε τη 2η θέση.

Ο Καρλ Τοκό Εκαμπί έδωσε προβάδισμα στους "γκον", συνεχίζοντας την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κόντρα στο συγκεκριμένο αντίπαλο. Η Λιόν είχε έξι σερί αγώνες δίχως ήττα και το γκολ του Χουσέμ Αουάρ στο 68' οδηγούσε τους φιλοξενούμενους σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο 81' η "χρυσή" αλλαγή του Κριστόφ Γκαλτιέ έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Ο Αλγερινός μείωσε στο 1-2 και έκανε τους συμπαίκτες του να πιστέψουν στην ανατροπή. Η αποβολή του Τινό Καντεγουερέ στο 85' ήταν ένας εξίσου σημαντικός παράγοντας και όταν στο 87' ο Ατάλ κέρδισε πέναλτι, το μομέντουμ είχε αλλάξει. Ο Αντί Ντελόρ ισοφάρισε σε 2-2 στο 89' και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εβάν Γκεσάν ολοκλήρωσε την απίθανη ανατροπή.