ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νέα ήττα για τη Λουκέρνη στο ελβετικό πρωτάθλημα

Australia's Tomi Juric misses an opportunity to score against Honduras during their World Cup soccer playoff deciding match in Sydney, Australia, Wednesday, Nov. 15, 2017. (AP Photo/Daniel Munoz)
Γιούριτς AP PHOTO/DANIEL MUNOZ

Η Λουκέρνη υπέστη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς στο ελβετικό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την Τουν με 2-1 εκτός έδρας, όπου μάλιστα στο πρώτο μέρος προηγήθηκε.

Δεν έχει ξεκινήσει καλά στο ελβετικό πρωτάθλημα η Λουκέρνη, αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τρίτο προκριματικό του Europa League (9 και 16 Αυγούστου οι δυο αγώνες). Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ξαμάξ εντός έδρας με 2-0, αυτή τη φορά ήταν η Τουν που την υποχρέωσε να μείνει στο... μηδέν όσον αφορά στους πόντους που έχει μαζέψει ως τώρα έπειτα από δυο "στροφές".

Η ομάδα του Ρενέ Βέιλερ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, αλλά στο δεύτερο μέρος παρουσίασε αρκετές αδυναμίες ανασταλτικά και μπορεί να πει κανείς πως το τελικό 2-1 φαντάζει... κολακευτικό. Οι Πέδρο Μαρτίνς και Κριστιάν Καρεμπέ είδαν από κοντά τη Λουκέρνη στη "Stockhorn Arena" και σίγουρα ο Πορτογάλος κόουτς έχει πολλά να πει στους ποδοσφαιριστές του ενόψει των δυο παιχνιδιών.

Ο Φρανσίσκο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ για τη Λουκέρνη στο 31', αλλά μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο β' μέρος (48' και 53') οι Μίκαελ Φατσινέτι και Ντένις Χέντιγκερ έφεραν τούμπα το ματς για την Τουν, η οποία έχασε και άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, όπως το δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η σύνθεση της Λουκέρνης: Σάλβι, Σβέγκλερ, Κουστόδιο (55’ Λουσάο), Σμιντ, Φέκα (83’ Ντεμασάι), Βόκα, Ούγκρινιτς, Σχνέουλι, Ροντρίγκες (64’ Γκβίλια), Βάργκας, Σερπφ.