NATIONS LEAGUE

Σούπερ Ασένσιο και Ισπανία, 6-0 την Κροατία

AP PHOTO/ALBERTO SAIZ

Ο Μάρκο Ασένσιο έκανε τα πάντα και η Ισπανία ισοπέδωσε την Κροατία με 6-0 στο Έλτσε για το Nations League. Το Βέλγιο πέρασε σαν σίφουνας από την Ισλανδία.

Η Ισπανία έκανε... φιέστα στο Έλτσε με αντίπαλο τη φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Κροατία, φτάνοντας σε άνετη επικράτηση με 5-0 για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου στην Α' Κατηγορία.

Όλα έδειχναν διαφορετικά στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, αφού δύο λάθη του Νταβίδ ντε Χέα και δύο κακές τελικές από τους Ίβαν Πέρισιτς και Ίβαν Σάντινι (δοκιμάστηκε αντί του Μάρκο Λιβάγια για 71 λεπτά σε αυτό το φιλικό) στέρησαν το προβάδισμα των φιλοξενουμένων.

Όταν στο 20' ο Σίμε Βρσάλκο αποχώρησε λόγω τραυματισμού και στο 24' ο Σαούλ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, το μομέντουμ άλλαξε άρδην. Οι Ισπανοί βρήκαν κενά στην άμυνα και αρχικά διπλασίασαν τα τέρματά τους με φοβερό σουτ του Μάρκο Ασένσιο στο 33'. Δύο λεπτά αργότερα, ο νεαρός επιθετικός της Ρεάλ δοκίμασε ξανά το πόδι του, η μπάλα χτύπησε δοκάρι, στην πλάτη του Λόβρε Κάλινιτς και στα δίχτυα.

Η κατάρρευση των Κροατών ήταν γεγονός, αφού έκαναν λάθη ακόμα και στις πιο απλές μεταβιβάσεις. Στο 49' ο Ασένσιο συμπλήρωσε στην εξαιρετική εμφάνισή του την ασίστ στον Ροντρίγκο, ενώ ο "ξεχασμένος" σε κόρνερ Σέρχιο Ράμος έκανε το 5-0 στο 56'. Οι Κροάτες, παίζοντας με άμυνα ψηλά, δεν μπορούσαν να ανταπεξέρθουν και δημιουργικά πήραν κάτω από τη βάση, με συνέπεια ο αγώνας να εξελιχθεί σε ισπανική γιορτή και κροατική πανωλεθρία (η πιο βαριά ήττα της ιστορίας).

ΙΣΠΑΝΙΑ (4-3-3): Ντε Χέα, Καρβαχάλ (75' Αθπιλικουέτα), Νάτσο, Ράμος, Γκαγιά, Σαούλ (65' Τιάγκο), Μπουσκέτς (59' Ρόντρι), Θεμπάγιος, Ασένσιο, Ροντρίγκο, Ίσκο

ΚΡΟΑΤΙΑ (4-2-3-1): Κάλινιτς, Βρσάλκο (20' Ρογκ), Μίτροβιτς, Βίντα, Πίβαριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς (62' Πιάτσα), Κόβατσιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Σάντινι (71' Λιβάγια)

Μετά από τη συντριβή στην Ελβετία με 0-6, η Ισλανδία επιχείρησε να ανασυνταχθεί κόντρα στο Βέλγιο. Φευ. Δύο λεπτά και δύο "πινελιές" από τους ηγέτες των "κόκκινων διαβόλων" ήταν αρκετές ώστε να φύγουν με το 3-0 από το Ρέικιαβικ, στο ντεμπούτο τους στον 2ο όμιλο. Ο Ρομελού Λουκακού κέρδισε πέναλτι στο 29', το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Εντέν Αζάρ, φτάνοντας τα 14 γκολ και στις 14 ασίστ στα τελευταία 27 παιχνίδια του με το εθνόσημο.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λουκακού έκανε το 2-0 κι έφτασε τα 19 γκολ στα τελευταία 17 παιχνίδια με την πατρίδα του και τα 37 από το 2014. Οι αποσβολωμένοι Ισλανδοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το Βέλγιο κράτησε με σχετική άνεση το προβάδισμα και μάλιστα το αύξησε στο τέλος με τον επιθετικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο οποίος έφτασε τα 43 γκολ σε 77 αγώνες, πριν συμπληρώσει τα 25 χρόνια!

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (4-4-1-1): Χάλντορσον, Σάβαρσον, Ρ. Σίγκουρντσον, Ίνγκασον, Μάγκνουσον, Σιγκουργιόνσον, Μπ. Μπιάρνασον, Χάλφρεντσον (84' Τρίστασον), Σκούλασον (80' Πάλσον), Γκ. Σίγκουρντσον, Μπέντβαρσον (71' Σίγκθορσον)

ΒΕΛΓΙΟ (3-4-3): Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Μενιέ, Βίτσελ, Τίλεμανς (80' Ντεμπελέ), Καράσκο (70' Σαντλί), Μέρτενς, Λουκακού, Ε. Αζάρ (89' Τ. Αζάρ)

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα των ομίλων του Nations League

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Γαλλία - Ολλανδία 2-1 (14' Εμπαπέ, 75' Ζιρού / 67' Μπάμπελ)

Ρεπό: Γερμανία

2ος όμιλος

Ισλανδία - Βέλγιο 0-3 (29' πέν. Ε. Αζάρ, 31', 81' Λουκακού)

Ρεπό: Ελβετία

3ος όμιλος

Πορτογαλία - Ιταλία 1-0 (48' Αντρέ Σίλβα)

Ρεπό: Πολωνία

4ος όμιλος

Ισπανία - Κροατία 6-0 (24' Σαούλ, 33' Ασένσιο, 45' αυτ. Λ. Κάλινιτς, 49' Ροντρίγκο, 56' Ράμος, 70' Ίσκο)

Ρεπό: Αγγλία

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Ουκρανία -Σλοβακία 1-0 (80' πέν. Γιαρμόλενκο)

Ρεπό: Σλοβακία

2ος όμιλος

Σουηδία - Τουρκία 2-3 (34' Τέλιν, 49' Κλάεσον / 51' Τσαλχάνογλου, 88', 90+1' Ακμπαμπά)

Ρεπό: Ρωσία

3ος όμιλος

Βοσνία - Αυστρία 1-0 (78' Τζέκο)

Ρεπό: Βόρεια Ιρλανδία

4ος όμιλος

Δανία - Ουαλία 2-0 (32', 63' πέν. Έρικσεν)

Ρεπό: Ιρλανδία

Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Σκωτία - Αλβανία 2-0 (47' αυτ. Τζιμσίτι, 68' Νέισμιθ)

Ρεπό: Ισραήλ

2ος όμιλος

Ουγγαρία - Ελλάδα 2-1 (15' Ρ. Σάλαϊ, 42' Κλάινχαϊσλερ / 18' Μανωλάς)

Φινλανδία - Εσθονία 1-0 (12' Πούκι)

3ος όμιλος

Βουλγαρία - Νορβηγία 1-0 (59' Βασίλεφ)

Κύπρος - Σλοβενία 2-1 (69' Σωτηρίου, 89' αυτ. Στογιάνοβιτς / 54' Μπέριτς)

4ος όμιλος

Σερβία - Ρουμανία 2-2 (26', 63' Μίτροβιτς / 48' πέν. Στάντσιου, 68' Τσουκουντεάν)

Μαυροβούνιο - Λιθουανία 2-0 (34' πέν. Σάβιτς, 36' Γιάνκοβιτς)

Δ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Γεωργία - Λετονία 1-0 (77' πέν. Οκριασβίλι)

Ανδόρα - Καζακστάν 1-1 (86' Αλάεθ / 68' Λογκβινένκο)

2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο - Λουξεμβούργο 0-3 (9' Σανό, 45+1' Ζοασίμ, 52' Σινανί)

Μολδαβία - Λευκορωσία 0-0

3ος όμιλος

Κόσοβο - Νησιά Φερόε 2-0 (50' Ζενέλι, 55' Νούχιου)

Μάλτα - Αζερμπαϊτζάν 1-1 (10' πέν. Άτζιους / 26' Χαλιλζάντε)

4ος όμιλος

ΠΓΔΜ - Αρμενία 2-0 (13' πέν. Αλιόσκι, 59' Πάντεφ)

Λίχτενσταϊν - Γιβραλτάρ 2-0 (32' Σαλάνοβιτς, 72' Βίζερ)

Οι συνθέσεις και τα videos

ΜΟΛΔΑΒΙΑ (4-2-3-1): Κοσέλεβ, Γκράουρ, Πόσματς, Επουρεάνου, Ρεαμπτσιούκ, Τσαρπ (63' Κότσιους), Γκάτσκαν, Γκινσάρι, Ιονίτσα, Αντόνιουτς (86' Πλάτιτσα), Νικολαέσκου (68' Νταμασκάν)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (4-3-3): Τσέρνικ, Σίτοβ, Μαρτίνοβιτς, Πολίτεβιτς, Βολόντκο, Ντράγκουν, Μπρεσάν (77' Κέντις), Μαέβσκι, Νεχάιτσικ (72' Μπαλάνοβιτς), Λάπτεβ (59' Σαρόκα), Στάσεβιτς

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ (3-4-3): Μπενεντετίνι, Μπρόλι, Σιμοντσίνι, Παλάτσι, Μπατιστίνι, Γκολινούτσι (88' Λουναντέι), Τζιάρντι, Γκραντόνι, Μπεράρντι (72' Τομασίνι), Βιτάιολι, Ρινάλντι

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (4-3-3): Μορίς, Γιανς, Σανό (70' Γιάνις), Μάρτινς Περέιρα, Κάρλσον, Ο. Τιλ (46' Β. Τιλ), Φίλιπς, Μπαρέιρο (46' Ματς), Σινανί, Ζοασίμ, Άλβες

ΒΟΣΝΙΑ (4-3-3): Σέχιτς, Τοντόροβιτς, Σούνιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσίβιτς, Σάριτς, Μπέσιτς, Πιάνιτς (89' Κρούνιτς), Βίστσα (87' Ζάκαριτς), Τζέκο, Ντούλιεβιτς (90+3' Μπάγιτς)

ΑΥΣΤΡΙΑ (3-5-2): Λίντνερ, Ιλζάνκερ (86' Σάουμπ), Πρεντλ, Χίντερεγκερ, Λάινερ, Λάτσαρο, Ζούλ, Γκρίλιτς (81' Μπούργκσταλερ), Αλάμπα, Γκρέγκοριτς (72' Ζάμπιτσερ), Αρναούτοβιτς

Photo credits: AP Photo/Alberto Saiz