NATIONS LEAGUE

Η Πορτογαλία νίκησε 1-0 αντί για 5-0 την Ιταλία

AP PHOTO/ARMANDO FRANCA

Η Πορτογαλία ισοπέδωσε την Ιταλία ακόμα και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως νίκησε μόνο με 1-0 λόγω του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα. Ήττα για Αλβανία στη Σκωτία, ισοπαλία για τη Σερβία.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο απουσίαζε, η... πρώτη ομάδα της Ιταλίας επίσης και η Πορτογαλία ισοπέδωσε τη "σκουάντρα ατζούρα" στην αναμέτρηση της Λισαβόνας, έστω κι αν νίκησε μόλις με 1-0. Το ντέρμπι του 3ου ομίλου της Α' Κατηγορίας στο Nations League μόνο τέτοιο δεν ήταν, αφού οι Ίβηρες είχαν το πόδι στο γκάζι για 90 λεπτά, με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι να ψάχνεται μέσα από τους αποτυχημένους πειραματισμούς του προπονητή της.

Μόνο στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τρεις ευκαιρίες για γκολ, ένα δοκάρι, μία φάση όπου ο Αλέσιο Ρομανιόλι έδιωξε πάνω στη γραμμή και ένα πέναλτι στον Πίζι που δεν καταλογίστηκε λανθασμένα από τον διαιτητή της συνάντησης. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σχεδόν καθόλου την μπάλα και δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με συνέπεια στο 2ο ημίχρονο να "τιμωρηθούν". Στο 48' ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ κόντρα σε πολλούς συμπαίκτες του στη Μίλαν. Ένας άλλος συμπαίκτης του πάλευε μόνος να κρατήσει την μπάλα εκτός εστίας. Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έκανε ακόμα δύο τεράστιες επεμβάσεις στο 2ο ημίχρονο για να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και τα κατάφερε. Μοναδικό αξιοσημείωτο για την Ιταλία, το ντεμπούτο του πολιτογραφημένου Ιταλού Έμερσον Παλμιέρι ως αλλαγή, με συνέπεια να αφήσει πίσω του την εθνική Βραζιλίας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (4-3-3): Πατρίσιο, Κανσέλο, Πέπε, Ντίας, Ρούι, Πίζι (74' Σάντσες), Νέβες, Καρβάλιο (86' Ολιβέιρα), Μπρούμα (77' Μαρτίνς), Αντρέ Σίλβα, Μπ. Σίλβα

ΙΤΑΛΙΑ (4-3-3): Ντοναρούμα, Λάτσαρι, Καλντάρα, Ρομανιόλι, Κρίσιτο (74' Έμερσον), Κριστάντε (79' Μπελότι), Ζορζίνιο, Μποναβεντούρα, Τζάτζα, Ιμόμπιλε (59' Μπεράρντι), Κιέζα

Αγώνας της βραδιάς αποδείχθηκε ο μοναδικός της Β' Κατηγορίας. Για τον 2ο όμιλο, η Σουηδία των... πρώην Ελλήνων (αγωνίστηκαν οι Ρόμπιν Όλσεν, Τζίμι Ντουρμάζ, Όσκαρ Χίλιεμαρκ και Μάρκους Μπεργκ) υποδέχθηκε προηγήθηκε με δύο τέρματα κόντρα στην Τουρκία, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι χαμογέλασαν τελευταίοι, κάνοντας ανατροπή με τη "χρυσή αλλαγή" του Μιρτσέα Λουτσέσκου, Εμρέ Ακμπαμπά, και παίρνοντας τη νίκη με 3-2. Ο Ισαάκ Τέλιν, μετά από δοκάρι που έκανε στο 34', πήρε το ριμπάουντ κι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 49' ο Βίκτορ Κλάεσον με φανταστικό σουτ έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χακάν Τσαλχανόγλου μείωσε για τους Τούρκους, που είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο, όμως πλήρωσαν δύο κακές στιγμές. Ο νεοαποκτηθείς επιθετικός της Γαλατάσαραϊ πέρασε στον αγώνα στο 62' και στο 88' με κοντινό σουτ ισοφάρισε το σκορ. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά προς τα πίσω νίκησε τον Όλσεν κι έκανε τη μεγάλη ανατροπή για τους Τούρκους να παίρνουν την πρώτη νίκη τους.

ΣΟΥΗΔΙΑ (4-4-2): Όλσεν, Λούστιγκ (79' Κραφτ), Γιάνσον, Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Ντουρμάζ (71' Ρόντεν), Λάρσον, Έκνταλ (56' Χίλιεμαρκ), Κλάεσον, Τέλιν, Μπεργκ

ΤΟΥΡΚΙΑ (4-2-3-1): Μπολάτ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σεγιουντζιού, Μπαϊράμ, Τοπάλ (62' Ακμπαμπά), Γιοκουσλού, Ουντέρ (77' Γκιουρλέρ), Εζιακούπ, Τσαλχάνογλου (86' Μαλί), Τοσούν

IAN RUTHERFORD/PA VIA AP

Στη Γ' Κατηγορία, η Σκωτία υποδέχθηκε την Αλβανία για τον 1ο όμιλο και ήταν πολύ πιο καταιγιστική από όσο δείχνει το τελικό 2-0 του "Χάμπντεν Παρκ". Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές τελικές, οι φιλοξενούμενοι σχεδόν καμία και στο 47' από προσπάθεια του Στίβεν Νέισμιθ, ο Μπεράτ Τζιμσίτι έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Περίπου 20 λεπτά αργότερα, ο επιθετικός των Χαρτς τα κατάφερε χωρίς... βοήθεια, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ενέα Μίχαϊ του Παναιτωλικού έκανε ντεμπούτο με την Αλβανία στις καθυστερήσεις και έτσι αφήνει πίσω του την Εθνική Ελλάδας.

ΣΚΩΤΙΑ (3-5-2): Μακγκρέγκορ, Σούταρ, Μάλγκριου, Τίερνι, Ο' Ντόνελ, Μακγκίν, Μακντόναλντ (46' Άρμστρονγκ), Μακγκρέγκορ (79' Μακτόμινεϊ), Ρόμπερτσον, Ράσελ (70' Γκρίφιθς), Νέισμιθ

ΑΛΒΑΝΙΑ (4-4-2): Στρακόσα, Ισάι, Βέσελι (90+1' Μίχα), Τζιμσίτι, Μπινάκου, Λίλα, Τζάκα, Μεμουσάι, Εντόι (66' Μανάι), Μπαλάι, Γκαβαζάι (46' Πρένγκα)

AP PHOTO/DARKO VOJINOVIC

Ο Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς είναι ασταμάτητος στην επίθεση της Σερβίας, ωστόσο η άμυνα δεν βρέθηκε σε ίδια κατάσταση, με συνέπεια η Ρουμανία να αποσπάσει ισοπαλία 2-2 στο Βελιγράδι για τον 4ο όμιλο. Ο επιθετικός της Φούλαμ σημείωσε δύο γκολ και έφτασε τα έξι σε έξι αγώνες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πρώτα ισοφάρισαν σε 1-1 με πέναλτι του Νικολάε Στάντσιου που παραχώρησε αχρείαστα ο Αλεκσάνταρ Κολάροβ και στη συνέχεια ο Μάριους Τσουκουντεάν από κοντά έκανε το 2-2.

ΣΕΡΒΙΑ (4-2-3-1): Ντμίτροβιτς, Ρουκάβινα, Σπάγιτς, Βέλκοβιτς, Κολάροβ, Μακσίμοβιτς, Λούκιτς (71' Μάτιτς), Λιάγιτς (77' Πρίγιοβιτς), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (54' Κόστιτς), Τάντιτς, Μίτροβιτς

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (4-3-3): Ταταρουσάνου, Μανέα, Μπάλασα, Σαπουνάρου, Μπάνκου, Άντον, Μαρίν, Κιπτσίου (90+4' Ροτάριου), Στάντσιου, Τσουκουντεάν (82' Κέσερου), Ντράγκους (61' Μίτριτσα)

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα των ομίλων του Nations League

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Γαλλία - Ολλανδία 2-1 (14' Εμπαπέ, 75' Ζιρού / 67' Μπάμπελ)

Ρεπό: Γερμανία

2ος όμιλος

11/09 21:45 Ισλανδία - Βέλγιο

Ρεπό: Ελβετία

3ος όμιλος

Πορτογαλία - Ιταλία 1-0 (48' Αντρέ Σίλβα)

Ρεπό: Πολωνία

4ος όμιλος

11/09 21:45 Ισπανία - Κροατία

Ρεπό: Αγγλία

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Ουκρανία -Σλοβακία 1-0 (80' πέν. Γιαρμόλενκο)

Ρεπό: Σλοβακία

2ος όμιλος

Σουηδία - Τουρκία 2-3 (34' Τέλιν, 49' Κλάεσον / 51' Τσαλχάνογλου, 88', 90+1' Ακμπαμπά)

Ρεπό: Ρωσία

3ος όμιλος

11/09 21:45 Βοσνία - Αυστρία

Ρεπό: Βόρεια Ιρλανδία

4ος όμιλος

Δανία - Ουαλία 2-0 (32', 63' πέν. Έρικσεν)

Ρεπό: Ιρλανδία

Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Σκωτία - Αλβανία 2-0 (47' αυτ. Τζιμσίτι, 68' Νέισμιθ)

Ρεπό: Ισραήλ

2ος όμιλος

11/09 21:45 Ουγγαρία - Ελλάδα

11/09 21:45 Φινλανδία - Εσθονία

3ος όμιλος

Βουλγαρία - Νορβηγία 1-0 (59' Βασίλεφ)

Κύπρος - Σλοβενία 2-1 (69' Σωτηρίου, 89' αυτ. Στογιάνοβιτς / 54' Μπέριτς)

4ος όμιλος

Σερβία - Ρουμανία 2-2 (26', 63' Μίτροβιτς / 48' πέν. Στάντσιου, 68' Τσουκουντεάν)

Μαυροβούνιο - Λιθουανία 2-0 (34' πέν. Σάβιτς, 36' Γιάνκοβιτς)