NATIONS LEAGUE

Εποχή Λουίς Ενρίκε για την Ισπανία με νίκη στην Αγγλία

AP PHOTO/FRANK AUGSTEIN

Η Ισπανία συνδύασε το ντεμπούτο του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της με σπουδαία ανατροπή και νίκη στην Αγγλία με 2-1, στην πρεμιέρα τους στο Nations League. Η Ελβετία διέλυσε την Ισλανδία.

Η εποχή Λουίς Ενρίκε στην Ισπανία άρχισε με σπουδαία νίκη 2-1 επί της Αγγλίας στο "Γουέμπλεϊ", στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Α' Κατηγορίας στο νεοσύστατο Nations League. Με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, αλλά παρόμοια φιλοσοφία κατοχής μπάλας, η "φούρια ρόχα" ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήρε μία δίκαιη νίκη μπροστά σε 80.000 φιλάθλους, αρκετοί εκ των οποίων δική της.

Το παιχνίδι άρχισε με διαφορετικό τρόπο, αφού στο 11' μετά από καταπληκτική πάσα του Λιουκ Σο, ο Μάρκους Ράσφορντ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, σε όμορφη ομαδική ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Σαούλ που με σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 32ο λεπτό ήρθε η ώρα της ανατροπής, με τον Τιάγκο να βρίσκει τον Ροντρίγκο στη μικρή περιοχή με φάουλ και τον τελευταίο να πλασάρει για το 2-1.

Οι Άγγλοι θα μπορούσαν να επιστρέψουν στον αγώνα αν δεν έβρισκαν μπροστά τους έναν καταπληκτικό Νταβίδ ντε Χέα, που προέβη σε φανταστική απόκρουση στον Ράσφορντ στο 32'. Στο 47', πάντως, "πάγωσαν" όταν ο Σο βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Ντάνι Καρβαχάλ, χάνοντας τις αισθήσεις τους. Οι γιατροί του αγώνα έτρεξαν αμέσως στο σημείο, ωστόσο εμφανίστηκαν καθησυχαστικοί και μετά από πέντε λεπτά ο παίκτης μεταφέρθηκε με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι Ισπανοί έψαχναν κι άλλο γκολ, έχοντας... ασφαλή μετόπισθεν. Για 20 λεπτά η Αγγλία δεν είχε ούτε επαφή στην περιοχή τους, ενώ η πρώτη μεγάλη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 81', με τον Ντε Χέα να νικάει ξανά τον Ράσφορντ. Λίγα λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε, αλλά ο Άγγλος ήταν οφσάιντ και στις καθυστερήσεις, οι Ισπανοί είχαν δύο καλές στιγμές για να "κλειδώσουν" τη νίκη, με Σέρχιο Ράμος και Ροντρίγκο.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντάνι Γουέλμπεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον Ντε Χέα και το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΑΓΓΛΙΑ (3-1-4-2): Πίκφορντ, Γκόμεθ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (64' Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Σο (54' Ρόουζ), Ράσφορντ (90+4' Γουέλμπεκ), Κέιν

ΙΣΠΑΝΙΑ (4-3-3): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Αλόνσο (87' Μαρτίνεθ), Τιάγκο (80' Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Σαούλ, Ροντρίγκο, Άσπας (68' Ασένσιο), Ίσκο

Η Ελβετία πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση στο Σεν Γκάλεν και διέλυσε με 6-0 την Ισλανδία για τον 2ο όμιλο, σε μία αναμέτρηση όπου οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν και παίκτες με λίγα λεπτά διεθνείς συμμετοχές. Ο Στίβεν Ζούμπερ με σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια τρία φάουλ του Τζερντάν Σακίρι προκάλεσαν τα επόμενα τέρματα. Ο Ντενίς Ζακαριά ήταν ο σκόρερ του 2-0, ο μέσος της Λίβερπουλ ήταν ο σκόρερ του 3-0 με τη βοήθεια κεφαλιάς προς τα πίσω του Μπίρκιρ Μπιάρνασον και ο Χάρις Σεφέροβιτς σκόρερ του 3-0. Ο Αλμπιάν Αγέτι και ο Αντμίρ Μεχμέντι που πέρασαν ως αλλαγή διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, την πιο βαριά ήττα τον Ισλανδών με το ίδιο σκορ από τη Δανία το 2001.

ΕΛΒΕΤΙΑ (4-2-3-1): Ζόμερ, Εμπαμπού, Σαρ, Ακαντζί, Ροντρίγκεθ, Ζακαριά, Τζάκα, Εμπολό (65' Αγέτι), Σακίρι, Ζούμπερ (79' Σο), Σεφέροβιτς (72' Μεχμέντι)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (4-4-2): Χάλντορσον, Σάβαρσον, Ίνγκασον, Ρ. Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκίσλασον (74' Σιγκουργιόνσον), Γκ. Σίγκουρντσον, Πάλσον, Μπ. Μπιάρνασον (65' Ε. Μπιάρνασον), Μπόδβαρσον, Σιγκούρδαρσον (60' Κιάρτανσον)

2ος όμιλος

Ελβετία - Ισλανδία 6-0 (13' Ζούμπερ, 23' Ζακαριά, 53' Σακίρι, 67' Σεφέροβιτς, 71' Αγέτι, 82' Μεχμέντι)

Ρεπό: Βέλγιο

3ος όμιλος

Ιταλία - Πολωνία 1-1 (78' πεν. Ζορζίνιο / 40' Ζελίνσκι)

Ρεπό: Πορτογαλία

4ος όμιλος

Αγγλία - Ισπανία 1-2 (11' Ράσφορντ / 13' Σαούλ, 32' Ροντρίγκο)

Ρεπό: Κροατία

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Τσεχία - Ουκρανία1-2 (4' Σικ / 45+1' Κονοπλιάνκα, 90+3' Ζίντσενκο)

Ρεπό: Σλοβακία

2ος όμιλος

Τουρκία - Ρωσία 1-2 (41' Αζίζ /13' Τσέρισεβ, 49' Τζιούμπα)

Ρεπό: Σουηδία

3ος όμιλος

Βόρεια Ιρλανδία - Βοσνία 1-2 (90+3' Γκριγκ / 36' Ντούλιεβιτς, 64' Σάριτς)

Ρεπό: Αυστρία

4ος όμιλος

Ουαλία - Ιρλανδία4-1 (6' Λόρενς, 18' Μπέιλ, 37' Ράμσεϊ, 55' Ρόμπερτς / 66' Γουίλιαμς)

3ος όμιλος

Νορβηγία - Κύπρος2-0 (20', 42' Γιόχανσεν)

Σλοβενία - Βουλγαρία1-2 (40' Ζάιτς / 3', 59' Κράεφ)

4ος όμιλος

Ρουμανία - Μαυροβούνιο 0-0

Λιθουανία - Σερβία 0-1 (38' πεν. Τάντιτς)

Δ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος όμιλος

Καζακστάν - Γεωργία 0-2(69' Τσακβετάτζε, 74' αυτ. Μάλι)

Λετονία - Ανδόρα0-0

2ος όμιλος

Λευκορωσία - Σαν Μαρίνο 5-0 (4' Στάσεβιτς, 26', 87' Ντράγκουν, 67' πέν. Σαρόκα, 90+1' Κοβάλεβ)

Λουξεμβούργο - Μολδαβία 4-0 (34' Μαλζέ, 60' Τιλ, 75' Σινανί, 83' Μάρτινς Περέιρα)

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν - Κόσοβο 0-0

Νησιά Φερόε - Μάλτα 3-1 (31' Έντμουντσον, 38' Γιόνσεν, 51' Χάνσον / 42' Μίφσουντ)