SERIE A

Νάπολι - Τορίνο 3-1: Γαντζωμένοι στην κορυφή οι παρτενοπέι

Ο Ζαμπό Ανγκισά πανηγυρίζει γκολ της Νάπολι κόντρα στην Λίβερπουλ στο Champions League | 7 Σεπτεμβρίου 2022 @2022 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Η Νάπολι ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος όπου πέτυχε τρία γκολ (τα δύο πρώτα ο Ανγκιστά μέχρι το 12') και έφτασε σε ένα άνετο 3-1 επί της Τορίνο στο "Ντιέγκο Μαραντόνα", για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.

Ούτε η διακοπή των πρωταθλημάτων για τα ματς των εθνικών ομάδων δεν ήταν αρκετή για να κόψει τη φόρα της. Η Νάπολι ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Τορίνο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A και με τρία γκολ στα πρώτα 37 λεπτά έφτασε σε μία πειστική νίκη με 3-1 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα" που την κρατάει στην κορυφή της Serie A και στο +3 από την Αταλάντα (αγωνίζεται την Κυριακή).

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στα πρώτα 12 λεπτά και είχε έναν πρωταγωνιστή, τον Ζαμπό Ανγκισά, που άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με κεφαλιά και έκανε δύο τα γκολ της ομάδας του στο 12' με πλασέ μετά από σόλο κούρσα 50 μέτρων. Στο 37' το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Λουτσιάνο Σπαλέτι βρήκε νέο εκφραστή στο πρόσωπο του Κβαρατσχέλια, που έκανε το 3-0 μέσα σε αποθέωση, για να μπορέσει στο 44' η Τορίνο να μειώσει στο σκορ με τον Σανάμπρια.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Τζούριτς (αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες) πήρε τον έλεγχο του ματς και προσπάθησε να βρει ένα γκολ όμως πέρα από μία μεγάλη ευκαιρία στο 90' δεν απείλησε τον Μέρετ, με το 3-1 να μένει μέχρι το φινάλε και τους παρτενοποπέι να πανηγυρίζουν την 4η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα και έκτη σερί σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Ρούι (81' Ολιβέρα), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (62' Εντομπελέ), Πολιτάνο (68' Λοσάνο), Ρασπαντόρι (62' Σιμεόνε) Κβαρατσχέλια (81' Ελ΄μας)

ΤΟΡΙΝΟ: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζιτζί, Μπουοτζόρνο, Ροντρίγκες (85' Σουρς), Σίνγκο (85' Καραμό), Λούκιτς, Λινέτι (74' Αντόπο), Λάτσαρο (74' Άινα), Βλάσιτς, Μίραντσουκ (68' Ράντονιτς), Σανάμπρια