LIGUE 1

Ναντ - Μαρσέιγ 0-2: Παραμένει δυνατά σε τροχιά τίτλου

Οι παίκτες της Μαρσέιγ πανηγυρίζουν γκολ εις βάρος της Μονακό σε αγώνα της Ligue 1 | 13 Νοεμβρίου 2022 @2022 DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μαρσέιγ υπέταξε τη Ναντ στο "Μποζουάρ" χάρη σε ένα αυτογκόλ και με το 2-0 παραμένει σε τροχιά τίτλου στη Ligue 1.

Ναντ και Μαρσέιγ είναι δύο από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ligue 1 έπειτα από το Μουντιάλ 2022, όμως στη μονομαχία τους στο "Μποζουάρ" επήλθε η πρώτη ήττα για μία εκ των δύο. Το 2-0 των Μασσαλών για την 21η αγωνιστική σημειώθηκε χάρη σε ένα αυτογκόλ κι ένα γκολ στις καθυστερήσεις, σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο παιχνίδι.

Το 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά σκληρό, με τις δύο ομάδες να έχουν ενθουσιασμό, ένταση και ορισμένες ευκαιρίες που όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στο 57ο λεπτό, σε μία αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, η μπάλα κόντραρε στον Ζοάο Βίκτορ και πέρασε κάτω από τα πόδια του Αλμπάν Λαφόν, για το πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Τα "καναρίνια" δεν κατάφεραν να απαντήσουν με τον τρόπο που θα ήθελαν και στις καθυστερήσεις ο Αζεντίν Ουναχί συνδύασε το ντεμπούτο του με τη Μαρσέιγ με γκολ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Ναντ - Μαρσέιγ 0-2 (57' αυτ. Βίκτορ, 90+3' Ουναχί)
  • Λιλ - Κλερμόν 0-0
  • Τουλούζ - Τρουά 4-1 (16' Ντάλινχα, 36' Σαϊμπί, 55' πέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 88' Οναΐγου / 12' πέν. Μπαλντέ)
  • Ρεμς - Λοριάν 4-2 (44' πέν., 61', 64' Μπαλόγκουν, 51' Ντουμπιά / 10' Λε Φε, 35' Κονέ)
  • Ανζέ - Αζαξιό 1-2 (13' Σιμά / 65' Σουμανό, 90+4' Ελ Ιντρισί)
  • 01/02 22:00 Μονπελιέ - Παρί
  • 01/02 22:00 Λιόν - Μπρεστ
  • 01/02 22:00 Μονακό - Οσέρ
  • 01/02 22:00 Λανς - Νις
  • 01/02 22:00 Ρεν - Στρασμπούρ