ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ U20

Νοκ-άουτ η Ισπανία

Η Ουρουγουάη έκανε την έκπληξη, καθώς απέκλεισε την Ισπανία νικώντας την με 1-0 στην παράταση. Στα ημιτελικά του 2013 FIFA U-20 World Cup πέρασε και η Γαλλία με 4άρα επί του Ουζμπεκιστάν

Η Ουρουγουάη νίκησε με 1-0 την Ισπανία στην παράταση και προκρίθηκε στους "4" του Μουντιάλ U20, αφήνοντας εκτός το μεγάλο φαβορί.

Το γκολ του αγώνα το πέτυχε στο 103' ο Φελίπε Νικολάς Αβενάτι, ύψους 1.94. στράικερ της Ρίβερ Πλέιτ (της Ουρουγουάης, όχι της Αργεντινής), με εντυπωσιακή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του 2013 FIFA U-20 World Cup είχε πάρει η Γαλλία, καθώς επικράτησε με 4-0 του Ουζμπεκιστάν.

Το νέο απόκτημα της Άρσεναλ, Γιαγιά Σανογκό, άνοιξε το σκορ στο 31', στο 35' σκόραρε ο Πολ Πογκμπά της Γιουβέντους με πέναλτι και με τον ίδιο τρόπο στο 43' ο Φλοριάν Τοβέν (απόκτημα της Λιλ από την Μπαστιά).

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 64' ένας από τους πιο ταλαντούχους αμυντικούς στον κόσμο, ο Κουρ Ζουμά της Σεντ-Ετιέν.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Σάββατο

Γαλλία - Ουζμπεκιστάν 4-0 (31' Σανογκό, 35' πέν. Πογκμπά, 43' πέν. Τοβέν, 64' Ζουμά)

Ουρουγουάη - Ισπανία 1-0 (103' Αβενάτι) [παρ.]