ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ U20

"Λύγισε" η Κολομβία

Η Κολομβία ισοφάρισε στο 94' και έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά η Ν.Κορέα πήρε την πρόκριση στα πέναλτι. Στα προημιτελικά επίσης Χιλή, Γκάνα και Ιράκ

Η Νότιος Κορέα προκρίθηκε στα προημιτελικά του 2013 FIFA U-20 World Cup, επικρατώντας με 8-7 της Κολομβίας στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι Κολομβιανοί κατάφεραν να ισοφαρίζουν στο 94' και να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά τελικά δεν γλίτωσαν τον αποκλεισμό.

Η Πορτογαλία έκανε ανατροπή με γκολ στο 71' και το 73', αλλά έκανε εν συνεχεία και η Γκάνα, έτσι οι Αφρικανοί με 3-2 προκρίθηκαν στους "8".

Με γκολ του Σουκόρ στην παράταση το Ιράκ νίκησε 1-0 την Παραγουάη, ενώ η Χιλή επιβλήθηκε με 2-0 της Κροατίας με τέρματα στο 81' και το 85'.

Τα αποτελέσματα των "16":

Γαλλία - Τουρκία 4-1 (19' Κοντογκμπιά, 34' Μπαεμπέκ, 68' Σανογκό, 74' Βερετού / 77' Μπακίς)

Ελλάδα - Ουζμπεκιστάν 1-3 (33' πέν. Σταφυλίδης / 27' Μαχσατάλιεβ, 62' πέν. Σεργκέεβ, 83' πέν. Ραχμάνοβ)

Πορτογαλία - Γκάνα 2-3 (71' Τιάγκο Φερέιρα, 73' Έντγκαρ Ιέ / 19' Άσια, 79' Ανάμπα, 85' Μποάκιε)

Κροατία - Χιλή 0-2 (81' Νικολάς Καστίγιο, 85' Σιμούνοβιτς)