ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Το Μαρόκο άφησε εκτός Μουντιάλ την Ακτή, πέρασε κι η Τυνησία

Το Μαρόκο νίκησε στην Αμπιτζάν την Ακτή Ελεφαντοστού και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 εις βάρος των "ελεφάντων". Τελευταία πρόκριση από την Αφρική η Τυνησία.

Η αυτοκτονία της Ακτής Ελεφαντοστού ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο. Μετά από επτά βαθμούς στα πρώτα τρία παιχνίδια του 3ου ομίλου, στην τελευταία προκριματική φάση της αφρικανικής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς γνώρισε εντός έδρας ήττα από το Μαρόκο με 2-0 για την 6η αγωνιστική και έχασε το "εισιτήριο" για το Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά από τρεις διοργανώσεις.

Δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο 1ο ημίχρονο από τα "αστέρια" των Μαροκινών, Ναμπίλ Ντιράρ και Μεχντί Μπενατιά, έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ερβέ Ρενάρ και με τους "ελέφαντες" σε τραγική κατάσταση, τα "λιοντάρια του Άτλαντα" προκρίθηκαν σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά από το 1998.

Η Τυνησία τα χρειάστηκε απέναντι στη Λιβύη, αφού έμεινε στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0, ωστόσο ο ένας βαθμός αποδείχθηκε αρκετός, αφού παρά τη νίκη της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό στις καθυστερήσεις με 3-1 επί της Γουινέας, παρέμεινε έναν βαθμό πιο χαμηλά στον 1ο όμιλο.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/11

Αλγερία - Νιγηρία 1-1 (88' πέν. Μπραχιμί / 62' Όγκου)

Σάββατο 11/11

Ζάμπια - Καμερούν 2-2 (26' Ντακά, 64' Μουίλα / 31' Ζαμπό Ανγκισά, 90+1' Γιαγιά)

Γκαμπόν - Μάλι 0-0

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό - Γουινέα 3-1 (61' αυτ. Σιντιμπέ, 90+2' πέν. Μπολινγκί, 90+3' Κεμπανό / 71' Καραμοκομπά)

Τυνησία - Λιβύη 0-0

Ακτή Ελεφαντοστού - Μαρόκο 0-2 (25' Ντιράρ, 30' Μπενατιά)

Κυριακή 12/11

Κονγκό - Ουγκάντα (16:30)

Γκάνα - Αίγυπτος (17:30)

Τρίτη 14/11

Μπουρκίνα Φάσο - Πράσινο Ακρωτήρι (21:30)

Σενεγάλη - Νότιος Αφρική

Οι τελικές βαθμολογίες

Group A

1. Τυνησία 14 (11-4)

2. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 13 (14-7)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

Ζάμπια - Καμερούν 2-2

Ακτή Ελεφαντοστού - Μαρόκο 0-2

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό - Γουινέα 3-1