ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Με Μούσα η Νιγηρία, 2-0 την Ισλανδία

Nigeria's Ahmed Musa, left, celebrates after scoring his side's first goal during the group D match between Nigeria and Iceland at the 2018 soccer World Cup in the Volgograd Arena in Volgograd, Russia, Friday, June 22, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini) AP PHOTO/ANDREW MEDICHINI

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αχμέντ Μούσα, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, η Νιγηρία νίκησε 2-0 την Ισλανδία. Έχασαν πέναλτι οι Σκανδιναβοί. Ορίζουν τη μοίρα τους οι Αφρικανοί, στο "κόλπο" πρόκρισης Αργεντινή και Ισλανδία. (VIDEOS)

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να μην είχε ρυθμό, αλλά το δεύτερο είχε και φάσεις και γκολ και (ικανοποιητικό) θέαμα. Η εθνική Νιγηρίας νίκησε 2-0 την αντίστοιχη της Νιγηρίας με τον Αχμέντ Μούσα να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

1. ΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΣ, ΕΛΠΙΖΕΙ Ο ΜΕΣΙ

Η Νιγηρία έφθασε στην πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ 2018. Έτσι προσπέρασε την Αργεντινή και την Ισλανδία κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Αυτόματα, είναι στο χέρι της ν' ακολουθήσει την Κροατία (η οποία ήδη έχει προκριθεί κι έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση) στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έδωσε, όμως, παράλληλα την ευκαιρία στην Αργεντινή να ελπίζει για πρόκριση. Έτσι κι αλλιώς - όπως τα κατάφεραν οι Λιονέλ Μέσι και η "αλμπισελέστε" παρέα του - ήθελαν νίκη των "Super Eagles". Σε έναν όμιλος που και οι τρεις (Νιγηρία, Ισλανδία κι Αργεντινή) έχουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στα ματς της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής.

Προφανώς και η αναμέτρηση της Αγίας Πετρούπολης (26/6, 21:00) ανάμεσα σε Αφρικανούς και Νοτιαμερικανούς αποκτά μεγάλη σημασία. Με το "αυτί", προφανώς στο Ροστόβ και το ματς της Ισλανδίας κόντρα στην ανώτερη (αλλά κι... αδιάφορη) Κροατία. Ο σώζων εαυτόν σωθήτω, με άλλα λόγια...

Nigeria's Ahmed Musa, right, celebrates after scoring his team's first goal during the group D match between Nigeria and Iceland at the 2018 soccer World Cup in the Volgograd Arena in Volgograd, Russia, Friday, June 22, 2018. (AP Photo/Darko Vojinovic) AP

2. ΜΟΥΣΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ

Ο Αχμέντ Μούσα πήρε μόνος του το ματς για την εθνική Νιγηρίας. Ήταν το 49ο λεπτό και η αντεπίθεση από δεξιά, ο επιθετικός της Λέστερ (αγωνίστηκε τη σεζόν που τελείωσε ως δανεικός στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας), διεκδίκησε κεφαλιά πολύ πίσω από το κέντρο και πέφτει κάτω, ο Μόουζες έφυγε ταχύτατα, έκανε σέντρα, ο Μούσα είχε προλάβει να φτάσει στην περιοχή, έκανε κοντρόλ κι εκτέλεσε για το 1-0.

Ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Κι έτσι, ήλθε και το δεύτερο γκολ. Στο 75ο λεπτό και ύστερα από το διώξιμο από την άμυνα και αριστερά, η μπάλα έφθασε στον Μούσα που πήρε τα βήματα από τον Άρνασον και μπήκε στην περιοχή αφήνοντας πίσω τον αντίπαλό του, απέφυγε τον τερματοφύλακα κι έκανε το 2-0.

3. ΧΩΡΙΣ ΣΟΥΤ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ, "ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ" ΜΕ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

Το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε καλά για την εθνική Νιγηρίας. Η στατιστική είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Δεν είχε ούτε ένα σουτ σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Είναι η πρώτη φορά που κάτι τέτοιο παρατηρείται σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 2014 και την αναμέτρηση της Νοτίου Κορέας με την αντίστοιχη της Αλγερίας.

Όλα αυτά στα πρώτα 45 λεπτά. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (δεν πέρασαν παρά... 18 δευτερόλεπτα) έκαναν το πρώτο τους σουτ οι Αφρικανοί και η πρώτη του τελική ήταν στα... δίχτυα. Ήταν το 49ο λεπτό, όταν στην εξαιρετική αντεπίθεση ο Αχμέντ Μούσα έκανε κοντρόλ και με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας υπερασπίστηκε ο Χάνες Χάλντορσον.

4. ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗ ΜΟΣΧΑ ΟΙ ΙΣΛΑΝΔΟΙ

Η εθνική Ισλανδίας έμεινε στην "Otkrytiye Arena" της Μόσχας και την ισοπαλία με την αντίστοιχη της Αργεντινής για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στη διοργάνωση. Ωραία η επιτυχία στην παρθενική της συμμετοχή σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, ωραίο και το παρθενικό γκολ, αλλά στο Βόλγκογκραντ μηδέν εις το πηλίκο.

From left: Iceland's Aron Gunnarsson, Iceland's Sverrir Ingason and Iceland's Ragnar Sigurdsson greet supporters at the end of the group D match between Nigeria and Iceland at the 2018 soccer World Cup in the Volgograd Arena in Volgograd, Russia, Friday, June 22, 2018. (AP Photo/Themba Hadebe) AP

Απουσία σχεδίου, απουσία εμπνεύσεων, μηδαμινή εφευρετικότητα ως προς τη δημιουργία φάσεων. Στο 83ο λεπτό, ο Σίγκουρντσον έστειλε στα... σκουπίδια την εκτέλεση πέναλτι και την ευκαιρία των Σκανδιναβών να μειώσουν.

5. ΤΡΙΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ, 6/12 ΜΕ VAR

Αυτό ήταν το 12ο πέναλτι που υποδείχθηκε στη διοργάνωση. Τα μισά εξ αυτών (έξι) υποδείχθηκαν ύστερα από χρήση του VAR. Ο Σίγκουρντσον, ωστόσο, απέβη άστοχος. Δεν είναι, όμως, ο μόνος. Πριν τον Ισλανδό ήταν ο Λιονέλ Μέσι κι ο Κριστιάν Κουέβα.

Ο Αργεντινός νικήθηκε από τον Χάνες Χάλντορσον, στην ισοπαλία (1-1) με την Ισλανδία, ο Περουβιανός αστόχησε (ομοίως με τον Ισλανδό) στην ήττα της "μπλανκιρόχα" από τη Δανία.

Iceland's Gylfi Sigurdsson kicks the ball, top left, over the bar to miss a penalty, during the group D match between Nigeria and Iceland at the 2018 soccer World Cup in the Volgograd Arena in Volgograd, Russia, Friday, June 22, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini) AP