PREMIER LEAGUE

Μπρέντφορντ - Λίβερπουλ 3-1: Οι ισοπεδωτικοί Λονδρέζοι έβαλαν στοπ στο σερί νικών των "reds"

Οι παίκτες της Μπρέντφορντ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λίβερπουλ
Οι παίκτες της Μπρέντφορντ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λίβερπουλ @ 2023 IAN WALTON / AP IMAGES

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε με το αριστερό το 2023, καθώς ηττήθηκε στο Λονδίνο από την Μπρέντφορντ με 3-1. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Κονατέ και το τέρμα του Γουίσα στο 42'. Οι "reds" μείωσαν με τον Τσάμπερλεϊν στο 50', όμως ο Εμπουεμό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπρέντφορντ έκανε ένα τέλειο πρώτο 45λεπτο απέναντι στη Λίβερπουλ και κατάφερε να νικήσει στο τέλος, επικρατώντας 3-1 στο Λονδίνο για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Κονατέ στο 19' και την κεφαλιά του Γουίσα στο 42ο λεπτό. Η Λίβερπουλ μείωσε με τον Τσάμπερλεϊν στο 50ο λεπτό, όμως ο Εμπουεμό στο 84' έσβησε κάθε όνειρο για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Η ομάδα του Μερσεϊσάιντ είδε στο Μπρέντφορντ Κομιούνιτι Στέιντιουμ να τερματίζει το νικηφόρο σερί τεσσάρων παιχνιδιών.

Το ματς

Η Λίβερπουλ απείλησε πρώτη στο ένατο λεπτό με τον Νούνιες, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρότι ο Ράγια ήταν εξουδετερωμένος. Οι Λονδρέζοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 19ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Κονατέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 24ο λεπτό. Ο Τσιμίκας πήρε την πάσα από τον Τσάμπερλεϊν με τακουνάκι μέσα στην περιοχή και έκανε ένα ωραίο σουτ, με τον Ράγια να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε η Μπρέντφορντ με τον Γουίσα να σημειώνει τρία γκολ σε 15 λεπτά. Ωστόσο τα δύο πρώτα που σημείωσε (από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά) ακυρώθηκαν για οφσάιντ. Αυτό δεν συνέβη με την κεφαλιά στο 42ο λεπτό, με την οποία έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά και μείωσε άμεσα στο σκορ. Αφού ακυρώθηκε (ορθά) για οφσάιντ το γκολ του Νούνιες στο 48ο λεπτό, ο Τσάμπερλεϊν μείωσε σε 2-1 στο 50' με ωραία κεφαλιά έπειτα από γλυκιά σέντρα του Αλεξάντερ - Άρνολντ.

Η Λίβερπουλ πίεσε και είχε κάποιες ευκαιρίες να σκοράρει δίχως όμως αποτέλεσμα, σε αντίθεση με την Μπρέντφορντ που κλείδωσε το ματς με τον Εμπουεμό στο 84ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Λίβερπουλ παρέμεινε στους 28 βαθμούς, ενώ η Μπρέντφορντ μείωσε τη διαφορά από τους "reds" στους 2, έχοντας 26 βαθμούς (οι Λονδρέζοι έχουν παιχνίδι παραπάνω).

Μπρέντφορντ: Ράγια, Ζάνκα, Πίνοκ, Μι, Ράσμουσεν, Γένσεν (74' Ντα Σίλβα), Νόργκαρντ, Γιάνελτ (87' Γκόντος), Χένρι (90+6' Μπεν Σόρενσεν), Εμπουεμό (87' Κανός), Γουίσα (74' Λιούις - Πότερ).

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ - Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ (46' Μάτιπ), Τσιμίκας (46' Ρόμπερτσον), Έλιοτ (46' Κεϊτά), Φαμπίνιο, Αλκάνταρα, Τσάμπερλεϊν, Σαλάχ, Νούνιες.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Λίβερπουλ 3-1 (19' Κονατέ αυτ., 42' Γουίσα, 84' Εμπουεμό - 50' Τσάμπερλεϊν)
  • 03/01 21:45 Άρσεναλ - Νιούκαστλ
  • 03/01 21:45 Έβερτον - Μπράιτον
  • 03/01 21:45 Λέστερ - Φούλαμ
  • 03/01 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ
  • 04/01 21:30 Σαουθάμπτον - Νότιγχαμ
  • 04/01 21:45 Λιντς - Γουέστ Χαμ
  • 04/01 22:00 Άστον Βίλα - Γουλβς
  • 04/01 22:00 Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ