EUROPA LEAGUE

Μπράγκα - Ρέιντζερς 1-0: Βήμα πρόκρισης για τους Πορτογάλους

Ο Αμπέλ Ρουίθ της Μπράγκα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρέιντζερς για τα προημιτελικά του Europa League 2021-2022 στο "Μουνισιπάλ", Μπράγκα | Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 © 2022 LUIS VIEIRA/ASSOCIATED PRESS

Η Μπράγκα ήταν καλύτερη για ένα ημίχρονο, βρήκε ένα γκολ με τον Αμπέλ Ρουίθ και χάρη στο 1-0 πήρε προβάδισμα πρόκρισης από τα προημιτελικά του Europa League.

Η Μπράγκα ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης με τη Ρέιντζερς στην Πορτογαλία για τα προημιτελικά του Europa League. Το 1-0 που διαμόρφωσε ο Αμπέλ Ρουίθ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ, η οποία δίκαια έφτασε στη νίκη.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και πέρασαν το μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου στο γήπεδο των Σκοτσέζων. Ένα δοκάρι του Ρικάρντο Όρτα προειδοποίησε για τη συνέχεια, η οποία ήθελε τον Αντρέ Όρτα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο VAR εντόπισε επιθετικό φάουλ πριν από τη φάση όμως και το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 40ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν το ίδιο τυχεροί. Ο Αμπέλ Ρουίθ με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Άλαν Μακγκρέγκορ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Χωρίς τον Αλφρέντο Μορέλος που υποβλήθηκε σε επέμβαση και χάνει το φινάλε της σεζόν και με την ψυχολογία στο ναδίρ από την ήττα στο Old Firm, οι Σκοτσέζοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο 2ο ημίχρονο. Ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς τελική στην εστία και μετέφεραν την όποια προσπάθεια για πρόκριση στο "Άιμπροξ" την Πέμπτη.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Φαμπιάνο, Κάρμο, Τορμένα, Κόουτο (89' Π. Ολιβέιρα), Μουσράτι (83' Κάστρο), Α. Όρτα (82' Μινέιρο), Γκόμες, Μεδέιρος (75' Φαλέ), Ρουίθ (75' Β. Ολιβέιρα), Ρ. Όρτα

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ: Μακγκρέγκορ, Τάβερνιερ, Γκόλντσον, Μπαλόγκουν (62' Μπάνσιτς), Μπάσεϊ, Καμάρα, Λούντστραμ, Τζακ (63' Αγιοντέλε Αρίμπο), Άρφιλντ, Σακάλα (62' Ρουφ), Κεντ