ΙΣΠΑΝΙΑ

Copa del Rey: Πρόκριση στις καθυστερήσεις για την Μπιλμπάο στην Ίμπιζα

O Ραούλ Γκαρθία μετά από γκολ του στον ημιτελικό του Super Cup Ισπανίας απέναντι στη Ρεάλ 2021, JOSE BRETON/ ASSOCIATED PRESS

Η κάτοχος του ισπανικού Super Cup, Μπιλμπάο, είδε κι έπαθε στην Ίμπιζα, αλλά νίκησε (1-2) την ομάδα της τρίτης κατηγορίας στις καθυστερήσεις και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa del Rey.

Νίκησε τη Ρεάλ, νίκησε και την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε στη Σεβίλλη το ισπανικό Super Cup. Απέναντι στην Ίμπιζα και την τοπική νησιωτική ομάδα της τρίτης κατηγορίας για το Copa del Rey δυσκολεύτηκε η Μπιλμπάο.

Τα λιοντάρια του Μαρθελίνο έμειναν πίσω στο σκορ από το γκολ του Πέρεθ Ματέο στο 12', αλλά ο Ραούλ Γκαρθία ισοφάρισε στο 52'.

Κι ενώ όλα έδειχναν παράταση, ο Ουνάι Νούνιεθ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διαμόρφωσε το τελικό 1-2 χάρισε την πρόκριση στην Αθλέτικ κι έβαλε τέλος στα όνειρα της Ίμπιζα.