LA LIGA

Μπέτις - Γρανάδα 2-1: Με Ιγκλέσιας κοντά στην Ευρώπη

Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα στις 7 Φεβρουαρίου του 2021.
Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα Ⓒ 2021 MIGUEL MORENATTI/ASSOCIATED PRESS

Η Μπέτις επικράτησε 2-1 της Γρανάδα για την 35η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μπέτις στην αναμέτρηση με την Γρανάδα για την 35η αγωνιστική της La Liga. Η ομάδα του Πελεγκρίνι επικράτησε 2-1, ανέβηκε στην 6η θέση που οδηγεί στο Europa League της επόμενης περιόδου και βρίσκεται δύο πόντους μακριά απ' την εξασφάλιση της Ευρώπης. Από την άλλη, η Γρανάδα έμεινε στην 10η θέση με 45 πόντους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ιγκλέσιας, έπειτα από ωραία ενέργεια στο ύψος του πέναλτι. Η Γρανάδα έφτασε στο 1-1 στο 66ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ματσίς εκμεταλλεύτηκε μία λάθος πάσα προς τα πίσω και με επιτυχία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπέτις λυτρώθηκε λίγο πριν απ' το φινάλε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν έμμεσο για γύρισμα στον τερματοφύλακα, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Ο Ιγκλέσιας με σουτ από κοντά έστειλε έγραψε το 2-1 στο 87ο λεπτό του παιχνιδιού.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Μιράντα, Ρουίζ, Μπάρτρα, Έμερσον, Καρβάλιο (80' Σάντσες), Ροντρίγκες, Ρουιμπάλ (72' Λάινες), Κανάλες (89' Γκουαρδάδο), Χοακίν (72' Τέγιο), Ιγκλέσιας

ΓΡΑΝΑΔΑ: Εσκαντέλ, Φούλκιερ, Ντουάρτε (76' Πέρες), Σάντσες, Κουίνι, Ερέρα (63' Μπρις), Γκοναλόν, Πουέρτας, Μοντόρο (13' Βίκο-77' Μολίνα)), Ματσίς (77' Ντίας), Σουάρες

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7 Μαΐου

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Έλτσε 2-0 (72' Ελουστόντο, 90+2' Ογιαρθάμπαλ)

Σάββατο 8 Μαΐου

Αλαβές - Λεβάντε 2-2 (30' Πονς,, 87' Χοσέλου - 36', 42' Μοράλες)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 0-0

Κάντιθ - Ουέσκα 2-1 (43' Λόπες, 45+2' Σίλβα - 45+1' Μιρ)

Αθλέτικ - Οσασούνα 2-2 (1' Μορθίγιο, 62' Σανθέτ - 12' Μπράσανατς, 89' Μπούντιμιρ)

Κυριακή 9 Μαΐου

Χετάφε - Εϊμπάρ 0-1 (89' πέν. Ρέθιο)

Βαλένθια - Βαγιαδολίδ 3-0 (45+1', 48' Γκόμεθ, 89' Κορέια)

Βιγιαρεάλ - Θέλτα 2-4 (25' Γκόμεθ, 87' πέν. Μορένο - 10', 34' πέν. Μίνα, 45+3' πέν. Μέντεθ, 57' Σολάρι)

Ρεάλ - Σεβίλλη 2-2 (67' Ασένσιο, 90+4' αυτ. Κάρλος - 22' Φερνάντο, 77' πέν. Ράκιτιτς)