PREMIER LEAGUE

Μπέρνλι - Νιουκάστλ 1-2: Ανάσα παραμονής για τους φιλοξενούμενους

Newcastle's Allan Saint-Maximin, front left, duels for the ball with Burnley's Dale Stephens during the English Premier League soccer match between Newcastle United and Burnley at St. James' Park in Newcastle, England, Saturday, Oct. 3, 2020. (Alex Pantling/Pool via AP) AP

Η Μπέρνλι κατάφερε να προηγηθεί στο 18' με γκολ του Βίντρα, αλλά η Νιούκαστλ με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 2-1 και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Η Νιούκαστλ πήρε σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής καθώς επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Μπέρνλι και ξέφυγε έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν νωρίς στο ματς και έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βίντρα ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τους παίκτες της Μπέρνλι να συνεχίζουν την πίεση.

Τελικά, εκείνοι που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι αφού πέτυχαν δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Στο 59' ο Μέρφι έκανε το 1-1 και στο 64' ο Σεν Μεξιμέν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πίκοκ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Πίτερς, Γκούντμουντσον, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Βίντρα, Γουντ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράφσκα, Μέρφι, Φερνάντεζ, Κλαρκ, Ντάμετ, Ρίτσι, Αλμιρόν, Σέλβι, Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον, Γκέιλ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9 Απριλίου

Φούλαμ - Γουλβς 0-1 (90+2' Τραορέ)

Σάββατο 10 Απριλίου

Μάντσεστερ Σίτι - Λιντς 1-2 (76' Τόρες - 42, 90+1' Ντάλας)

Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 2-1 (57' Σαλάχ, 90+1' Αλεξάντερ Άρντολντ - 42' Γουότκινς)

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-4 (63' Μπεντέκε - 8' Χάβερτς, 10', 78' Πούλισικ, 30' Ζουμά)