CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα: Ο Μέσι σκόραρε για 16η συνεχόμενη σεζόν στο Champions League

Ο Μέσι εκτελεί πέναλτι κόντρα στην Φερενσβάρος (AP Photo/Joan Monfort)
Ο Μέσι εκτελεί πέναλτι κόντρα στην Φερενσβάρος (AP Photo/Joan Monfort) AP

O Λιονέλ Μέσι σκόραρε ένα γκολ στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Φερεντσβάρος, κάτι που σημαίνει ότι βρήκε δίχτυα για 16η συνεχόμενη σεζόν στο Champions League.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 5-1 της Φερεντσβάρος στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Ο Λιονέλ Μέσι ήταν εκείνος που πέτυχε το πρώτο τέρμα σκοράροντας με πέναλτι στο 27ο λεπτό.

Ο Αργεντίνος σταρ, κάπως έτσι, βρήκε δίχτυα για 16η συνεχόμενη σεζόν στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογικής διοργάνώση. Το πρώτο γκολ είχε πετύχει την σεζόν 2005/2006 απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Εκ τότε πετύχαινε από την περίοδο 2007/2008 έως το 2018/2019 τουλάχιστον έξι γκολ, σημειώνοντας ρεκόρ 14 τερμάτων το 2011/2012. Πέρσι είχε βρει δίχτυα μόλις τρεις φορές.

Μάλιστα, όπως ενημέρωσε η Μπαρτσελόνα στον επίσημο λογαριασμό της στο Twitter, μετά το γκολ απέναντι στην Φερεντσβάρος, ο Μέσι έχει σκοράρει απέναντι σε 36 αντιπάλους στο Champions League.