LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-1: Το πέναλτι του Χοσέλου έκοψε δύο πολύτιμους βαθμούς από τους μπλαουγκράνα

Ο Χοσέλου πανηγυρίζει γκολ του με την Εσπανιόλ κόντρα στην Μπαρτσελόνα | 31 Δεκεμβρίου 2022 @2022 /JOAN MONFORT/AP IMAGES

Σε ένα απίστευτο καταλανικό ντέρμπι που είχε 2 κόκκινες και διψήφιο αριθμό κίτρινων καρτών, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με τον Αλόνσο στο 7' όμως η Εσπανιόλ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το "Καμπ Νόου" με το πέναλτι του Χοσέλου στο 73'.

Η διαφορά ποιότητας και δυναμικότητας μεταξύ Μπαρτσελόνα και Εσπανιόλ είναι δεδομένη και αδιαμφισβήτητη, όταν όμως αυτές οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες έχουμε να κάνουμε με ένα σκληρό καταλανικό ντέρμπι και ένα τέτοιο ακριβώς εκτυλίχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου (31/12) στο "Καμπ Νόου" στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι μπλαουγκράνα ήταν καλύτεροι και βρήκαν νωρίς το γκολ, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Αλόνσο, όμως οι πέρικος βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα με πέναλτι του Χοσέλου στο 73', για να αντέξουν στη συνέχεια στην πίεση που άσκησαν οι συμπολίτες τους και να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής και να στερήσουν δύο από την "Μπάρτσα" που είναι πλέον ισόβαθμη με την Ρεάλ.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και δεν άργησε να βρει το γκολ, με τους παίκτες του Τσάβι να παίζουν... βόλεϊ με κεφαλιές στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Αλόνσο να δέχεται ασίστ από τον Κρίστενσεν για να γράψει το 1-0.

Μέχρι το 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να μην απειλούνται, όμως μία απερισκεψία του Αλόνσο, ο οποίος έσπρωξε τον Χοσέλου μέσα στη μεγάλη περιοχή της ομάδας του, έδωσε την ευκαιρία στο "θύμα" να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και να νικήσει τον Τερ Στέγκεν στο 73', για να ισοφαρίσει σε 1-1 με το πρώτο γκολ στην καριέρα του στο "Καμπ Νόου".

Η συνέχεια ήταν συναρπαστική και είχε πρωταγωνιστή τον Ματέου Λαόθ, με τον διεθνή διαιτητή να αρχίζει να μοιράζει κάρτες αφειδώς (2 κόκκινες και 13 κίτρινες συνολικά) και μέσα σε λίγα λεπτά να αφήνει τις δύο ομάδες με 10 παίκτες, με τον Άλμπα να αποβάλλεται με δύο κίτρινες μέσα σε πέντε λεπτά (η δεύτερη για διαμαρτυρία) όπως και ο Σόουζα με τον ίδιο τρόπο.

Ο Λαόθ είχε αρχικά δείξει το δρόμο προς τα αποδυτήρια και στον Καμπρέρα με απευθείας κόκκινη κάρτα όμως πήρε πίσω την απόφασή του μέσω VAR, με το παιχνίδι να γίνεται... ροντέο και τους μπλαουγκράνα να έχουν δύο μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε δύο λεπτά αλλά τον κίπερ Φερνάντεθ να πραγματοποιεί ισάριθμες εκπληκτικές επεμβάσεις, στο 87' σε κεφαλιά του Κρίστενσεν και στο 88' σε τετ α τετ του με τον Λεβαντόβσκι.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στα δέκα λεπτά των καθυστερήσεων για το πολυπόθητο δεύτερο γκολ όμως η Εσπανιόλ άντεξε, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε και να σφραγίζει μία οδυνηρή απώλεια βαθμών για την διεκδικήτρια του τίτλου Μπαρτσελόνα, αφού της αφαίρεσε το αβαντάζ δύο βαθμών που απολάμβανε μέχρι πρότινος έναντι της αιωνίας αντιπάλου, Ρεάλ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο (82' Μπαλντέ), Κρίστενσεν, Αλόνσο, Άλμπα, Γκάβι (52' Μπουσκέτς), Ντε Γιονγκ (83' Κούντε), Πέδρι, Ραφίνια (62' Ντεμπελέ), Λεβαντόβσκι, Φάτι (62' Τόρες)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Φερνάντεθ, Χιλ (90' Σάεθ), Γκόμεθ, Καμπρέρα, Ολίβαν (90' Βιδάλ), Σόουζα, Καλέρο (57' Εξπόσιτο), Ριμπάουντο (57' Πουάδο), Νταρντέρ, Μπρέθγουεϊτ (86' Μπούλιφ), Χοσέλου

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Ζιρόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (34' πέν. Καστεγιάνος, 75' πέν. Σάιθ / 2' Καμέγιο, 62' Παλαθόν)
  • Μπέτις - Μπιλμπάο 0-0
  • Ατλέτικο - Έλτσε 2-0 (54' Φέλιξ, 74' Μοράτα)
  • Χετάφε - Μαγιόρκα 2-0 (51', 78' Μαγιοράλ)
  • Κάδιθ - Αλμερία 1-1 (83' Λούκας / 40' Μελέρο)
  • Θέλτα - Σεβίλλη 1-1 (33' Γκάμπρι / 54' Σάλας)
  • Βαγιαδολίδ - Ρεάλ 0-2 (83', 89' Μπενζεμά)
  • Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-1 (7' Αλόνσο / 73' πεν. Χοσέλου)
  • 31/12 17:15 Σοθιεδάδ - Οσασούνα