CHAMPIONS LEAGUE

Μπάγερν - Μπενφίκα: Ο Βλαχοδήμος έπιασε το πέναλτι του Λεβαντόβσκι

PRINT SCREEN GLOMEX/COSMOTE TV

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι είχε χρυσή ευκαιρία να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα και να γράψει το 3-1 για την Μπάγερν απέναντι στην Μπενφίκα, όμως ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος τον νίκησε, μπλοκάροντας την εκτέλεση πέναλτι του Πολωνού.

Στο 26ο λεπτό του Μπάγερν - Μπενφίκα ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά από ασίστ του Κομάν και πανηγύρισε το 1-0 με το 79ο γκολ του στο Champions League, στην 100η συμμετοχή του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Λίγα λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να φτάσει τα 80 προσωπικά γκολ στο θεσμό γράφοντας το 3-1 για την Μπάγερν απέναντι στην Μπενφίκα, όμως αυτή τη φορά ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν εκεί και τον σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο.

Οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι όταν σε σουτ του Γκορέτσκα η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Βερίσιμο, με τον Λεβαντόβσκι να αναλαμβάνει την εκτέλεση όμως να στέλνει χαμηλά στο κέντρο και τον Βλαχοδήμο να τον "ψαρεύει", για να μπλοκάρει σταθερά και να κρατήσει το σκορ στο 2-1 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.