BUNDESLIGA

Μπάγερν - Κολωνία 1-1: Ο Κίμιχ έσωσε ένα βαθμό στο 90'

Οι παίκτες της Κολωνίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπάγερν για την Bundesliga 2022-2023 στην "Άλιαντς Αρένα", Μόναχο | Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023 © 2023/ALEXANDRA BEIER/AP IMAGES

Η Μπάγερν εξακολουθεί να ψάχνει την πρώτη νίκη της στο 2023, αφού η Κολωνία την εξώθησε σε νέο 1-1 έπειτα από τη Λειψία.

Πρώτα ήταν η Λειψία, τώρα η Κολωνία που με το 1-1 δεν επιτρέπει την Μπάγερν να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της μέσα στο 2023. Οι "τράγοι" θα μπορούσαν να φτάσουν και σε μεγαλειώδη νίκη στο φινάλε του hinrunde της Bundesliga, αλλά ο Γιόσουα Κίμιχ με εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε στο τέλος.

Η Κολωνία έκανε εντυπωσιακή αρχή με τον Ελιές Σκιρί να σκοράρει από κοντά μόλις στο 4ο λεπτό. Αυτή ήταν και η μοναδική πραγματική καλή στιγμή στον αγώνα, αφού στη συνέχεια αναγκάστηκε να κλειστεί στην περιοχή της για να προστατεύσει το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν κατά ριπάς, αλλά δεν δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες. Σουτ από κάθε απόσταση και χωρίς τύχη, με πολλά σώματα μπροστά και εν μέσω συνωστισμού, δεν έφερναν την πολυπόθητη ισοφάριση που θα έβαζε μπροστά τη μηχανή των πρωταθλητών.

Εν τέλει, τη λύση έδωσε ο Κίμιχ με ένα σουτ από τα 35 μέτρα στο 90', όμως ήταν πολύ αργά. Μία τελευταία ευκαιρία στις καθυστερήσεις μπλοκαρίστηκε από ένα τάκλιν και η Μπάγερν απώλεσε ακόμα ένα βαθμό στη μάχη του τίτλου.

Στο Ζίνσχαϊμ, η Στουτγκάρδη παραλίγο να πάρει νίκη ανάσα απέναντι στη Χόφενχαϊμ, αλλά ο Αντρέι Κράμαριτς με το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε σε 2-2. Ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για τους Σουηβούς, που παρέμειναν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά σε ισχνή απόσταση.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Σάλκε - Λειψία 1-6 (56' Κοζούκι / 7', 44' Σίλβα, 15' Χένριχς, 45+2' Βέρνερ, 83' Όλμο, 89' Πόουλσεν)
  • Μπάγερν - Κολωνία 1-1 (90' Κίμιχ / 4' Σκιρί)
  • Χόφενχαϊμ - Στουτγκάρδη 2-2 (11', 90+4' Κράμαριτς / 45+5' Γκιρασί, 77' Έντο)
  • Χέρτα - Βόλφσμπουργκ 0-5 (4' Σβάνμπεργκ, 31' πέν. Άρνολντ, 34' Βιντ, 72' Μπακού, 86' Μαρμούς)
  • 25/01 19:30 Μάιντς - Ντόρτμουντ
  • 25/01 21:30 Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ
  • 25/01 21:30 Λεβερκούζεν - Μπόχουμ
  • 25/01 21:30 Βέρντερ - Ουνιόν
  • 25/01 21:30 Φράιμπουργκ - Άιντραχτ