ΓΑΛΛΙΑ

Μονακό - Μαρσέιγ 3-1: Με ανατροπή οι Μονεγάσκοι

PSG's Neymar, left, is challenged by Monaco's Guillermo Maripan during the French League One soccer match between Paris-Saint-Germain and Monaco at the Parc des Princes stadium in Paris, Sunday Jan. 12, 2020. (AP Photo/Francois Mori)
Ο Μαριπάν σε αγώνα της Μονακό κόντρα στην Παρί, στις 12 Ιανουαρίου 2020 Ⓒ2020 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε 0-1 της Μονακό στο Λουί ΙΙ, αλλά η ομάδα του Μόντε Κάρλο με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-1. Τρίτη διαδοχική ήττα για τους Μαρσεγέζους, στην τέταρτη θέση οι Μονεγάσκοι.

Η Μαρσέιγ αδυνατεί να συνέλθει. Μετά την ισοπαλία (0-0) με τη Ντιζόν και τις ήττες από Νιμ και Λανς, ήταν η σειρά της Μονακό να ρίξει στο καναβάτσο τους Μασσαλούς, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι Μαρσεγέζοι προηγήθηκαν στο 12' με τον Ράντονιτς, αλλά οι Μονεγάσκοι με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κατέκτησαν τη νίκη, που ήταν η 12η σε 21 παιχνίδια.

Η Μονακό βρίσκεται στην 4η θέση, ενώ η Μαρσέιγ βρίσκεται έκτη με απολογισμό εννέα νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες σε 20 ματς.

Προ ημερών, ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, Ματιέ Βαλμπουενά, είχε χρησιμοποιήσει σκληρή γλώσσα σε βάρος της πρώην ομάδας του, Μαρσέιγ, με αφορμή την εικόνα της φέτος.

ΜΟΝΑΚΟ: Λεκόμτ, Σιντιμπέ, Μαριπάν, Μπαντιασίλ, Σίλβα Ολιβέιρα, Αγκιλάρ (46' Γκολόβνιν), Φοφανά, Τσουαμενί, Ντιόπ (68' Ντιατά), Φόλαντ (90'+1' Φόλαντ), Μπεν Γεντέρ (78' Γιόβετιτς).

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Λιρόλα, Μπαλέρντι, Άλβαρο, Τσάλετα-Τσαρ, Σακάι, Κουζάνς (76' Κάουι), Γκέιγ, Τοβέν (67' Ζερμέν), Μπενεντέτο (60' Μίλικ), Ράντονιτς (68' Παγέτ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Παρί - Μονπελιέ 4-0 (34', 63' Εμπαπέ, 60' Νεϊμάρ, 61' Ικάρντι)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Λανς - Νις 0-1 (49' Ατάλ)

Μονακό - Μαρσέιγ 3-1 (47' Μαριπάν, 75' Τσουαμενί, 90'+2' Γιόβετιτς - 12' Ράντονιτς)