SERIE A

Μίλαν - Γιουβέντους 2-0: Επίδειξη δύναμης σε παιχνίδι πρωταθλητισμού

Ο Τομόρι πανηγυρίζει αφού σκόραρε στο Μίλαν - Γιουβέντους
Ο Τομόρι πανηγυρίζει αφού σκόραρε στο Μίλαν - Γιουβέντους © 2022 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Μίλαν υπέταξε με άνεση τη Γιουβέντους και έδειξε ποια ομάδα έχει το πάνω χέρι μεταξύ των δύο στην κούρσα τίτλου της Serie A. Οι Φικάγιο Τομόρι και Μπραΐμ Ντίαθ τα γκολ των "ροσονέρι".

Το μεγάλο παιχνίδι της Serie A βρήκε ξεκάθαρο νικητή. Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Γιουβέντους στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" για την 9η αγωνιστική κι έκανε ξεκάθαρη δήλωση για τους φετινούς στόχους της, σε αντίθεση με τους "μπιανκονέρι".

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τις γνωστές, πολλές απουσίες, με τον Στεφάνο Πιόλι να αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει ξανά τον Τσίπριαν Ταταρουσάνου στην εστία και τους Ματέο Γκάμπια και Τομάζο Πομπέγκα. Στον αντίποδα, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν είχε στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Άνχελ ντι Μαρία, ύστερα από τις τρεις ασίστ που έβγαλε μεσοβδόμαδα κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, όμως επανέφερε στην ενδεκάδα τον Λεονάρντο Μπονούτσι.

Οι "ροσονέρι" δεν κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, έχοντας πίσω τους την κακή εμφάνιση και τη βαριά ήττα από την Τσέλσι στο Λονδίνο. Η Γιουβέντους υπερείχε χάρη στο γεμάτο κέντρο χάρη στο 4-4-2 του Αλέγκρι, αν και οι Αρκάντιους Μίλικ και Ντούσαν Βλάχοβιτς δεν τροφοδοτήθηκαν όσο θα ήθελαν.

Ύστερα από ένα δεκάλεπτο με απανωτές τελικές της Γιουβέντους, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και άρχισαν να πατούν στο γήπεδο των "μπιανκονέρι". Στο 20ό λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ραφαέλ Λεάο που ήταν αρκετά δραστήριος και είχε κι άλλη μία ευκαιρία για γκολ. Σκόρερ όμως χρίστηκε ο Φικάγιο Τομόρι, ο οποίος στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους "έκλεψε" την μπάλα από σουτ του Ολιβιέ Ζιρού κι από κοντά έγραψε το 1-0.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με τη Μίλαν να έχει το πάνω χέρι και σε μία αντεπίθεση στο 54' ο Μπραΐμ Ντίαθ έκανε το 2-0. Το γκολ όχι απλά δεν αφύπνησε τους φιλοξενούμενους, αλλά έκανε ακόμα πιο επιθετικούς τους παίκτες του Πιόλι. Τα κενά στην άμυνα της Γιουβέντους έγιναν πολλά και οι κόντρες της Μίλαν επιχείρησαν να τα εκμεταλλευτούν, όμως ο Βόιτσιεχ Σέσνι είπε "όχι".

Οι αλλαγές και η διάθεση των γηπεδούχων να προφυλάξουν τα μετόπισθεν μετέφερε τη δράση στο γήπεδο της Γιουβέντους, όμως πλην μιας κεφαλιάς του Μίλικ και ορισμένων σουτ που κόντραρα στα σώματα, η Γιουβέντους δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Το 2-0 έδωσε τη νίκη στη Μίλαν και μαζί ώθηση για την κούρσα του τίτλου, από την οποία έμειναν πολύ πίσω οι "μπιανκονέρι".

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Καλουλού, Γκάμπια, Τομόρι, Ερντάντεζ, Μπενασέρ (84' Βρανξ), Τονάλι, Πομπέγκα (59' Κρούνιτς), Ντίαθ (65' Ντε Κετελάρε), Λεάο (84' Ορίγκι), Ζιρού (64' Ρέμπιτς)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Σαντάο, Κουαδράδο (46' Μακένι), Λοκατέλι (56' Παρέδες), Ραμπιό (80' Σοουλέ), Κοστίτς (56' Μιρέτι), Μίλικ, Βλάχοβιτς (78' Κεν)