ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ - Νιμ 1-2: Νέα κατραπακιά για την Ολιμπίκ

Ο Έλιασον πανηγυρίζει με τη φανέλα της Νιμ το γκολ του κόντρα στην Μαρσέιγ για την Ligue 1 Ⓒ 2021 ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ/ASSOCIATED PRESS

Η Μαρσέιγ απέδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι πως διανύει περίοδο έντονου ντεφορμαρίσματος, χάνοντας 2-1 στο Βελοντρόμ από την 18η της βαθμολογίας Νιμ και μένοντας μακριά από τις πρώτες θέσεις της κατάταξης (VIDEO).

Αν η ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν (1-2) μεσοβδόμαδα και η απώλεια του Σούπερ Καπ πίκρανε την Μαρσέιγ μία φορά, τότε το βράδυ του Σαββάτου πήρε πολλαπλάσιες δόσεις απογοήτευσης, με την ομάδα του Αντρέ Βίλας-Μπόας να γνωρίζει οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Νιμ για την 20η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Φωκαείς είδαν τον Τοβέν να αστοχεί σε πέναλτι στο 35ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για αυτούς, με τον Νίκλας Ελίασον να βρίσκει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε τρία λεπτά (55' 58') από ισάριθμες ασίστ του Αλακούς και να δίνει πολύ σημαντικό προβάδισμα για το τρίποντο στην Νιμ.

Τρίποντο που κατάφερε να κρατήσε μέχρι τέλους, με τους Φωκαείς να μειώνουν απλά στο σκορ στο 85' με τον Μπενεντέτο και να μένουν οκτώ πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Παρί (με ματς περισσότερο) έχοντας μόνο μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου

Μονπελιέ - Μονακό 2-3 (64' Γουαχί, 69' Ντελόρ / 24' Φόλαντ, 35' 61' πεν. Μπεν Γεντέ)