LIGUE 1

Μαρσέιγ - Μονπελιέ 1-1: Οι Μασσαλοί πέταξαν βαθμούς στο Βελοντρόμ κι έμειναν πίσω στη μάχη τίτλου

Οι παίκτες της Μαρσέιγ μετά την ήττα από την Παρί
Οι παίκτες της Μαρσέιγ μετά την ήττα από την Παρί © 2023 DANIEL COLE / AP IMAGES

Δεύτερη σερί ισοπαλία στο Βελοντρόμ για τη Μαρσέιγ, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Μονπελιέ για την 29η αγωνιστική της Ligue 1, αφήνοντας πολύτιμους βαθμούς για το κυνήγι κορυφής με την Παρί.

Η Μαρσέιγ έμεινε ισόπαλη σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο Βελοντρόμ, αφού η αναμέτρηση με τη Μονπελιά στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Ligue 1 έληξε 1-1. Οι Μασσαλοί, που κυνηγούν την Παρί, άφησαν πολύτιμους βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο -6 από τους Παριζιάνους, που έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν το σκορ, με τη Μονπελιέ να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα.

Ο Νορντέν κέρδισε τον Μπλάνκο σε τετ α τετ κι έκανε το 0-1, αλλά σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ. Ωστόσο, με την παρέμβαση του VAR ο διαιτητής μέτρησε κανονικά το γκολ.

Στο 42' ωστόσο, η Μαρσέιγ κέρδισε πέναλτι, μετά το χέρι του Σακό στη σέντρα Σάντσες. Δύο λεπτά αργότερα το εκτέλεσε εύστοχα ο Γκεντουζί, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, με το σκορ να παραμένει 1-1 μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μπλάνκο, Ρονζιέ, Ζιγκό, Κολάσινατς, Κλος (76' Καμπορέ), Βερτού, Γκεντουζί (59' Μπεμπά), Ταβάρες, Σάντσες, Μαλινόβσκι (76' Παγέτ), Ολιβέιρα (59' Ουντέρ).

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Σακό, Τζούλιεν, Κουγιατέ (22' Σακό, 46' Τσάτο), Σιλά, Λερουά (76' Φαγιάντ), Κλοτάρντ, Νορντέν (61' Μαβιντίντι), Σαβανιέρ, Βαχί (80' Ζερμέν), Καζρί.