ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ - Λοριάν 3-2: Γλίτωσαν στο 91' οι Μασσαλοί

Marseille's Florian Thauvin, right, celebrates with Marseille's coach Jorge Sampaoli after scoring his side's second goal during the French League One soccer match between Marseille and Brest at the Stade Veledrome stadium in Marseille, France, Saturday, March 13, 2021. (AP Photo/Daniel Cole) © 2021 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Μαρσέιγ έφτασε στη δύσκολη νίκη με 3-2 επί της Λοριάν χάρη σε δύο γκολ του Πόι Λιρόλα, ένα εκ των οποίων στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Μαρσέιγ έπαιξε ξανά με τη φωτιά, αλλά αυτήν τη φορά δεν κάηκε. Ύστερα από την ισοφάριση που δέχθηκε από τη Μονπελιέ στις καθυστερήσεις την προηγούμενη εβδομάδα, τώρα ήταν εκείνη που βρήκε το κομβικό γκολ στον επιπρόσθετο χρόνο και νίκησε με 3-2 τη Λοριάν στο "Βελοντρόμ", για την 33η αγωνιστική της Ligue 1.

Πρωταγωνιστής ο Πόι Λιρόλα, ο Ισπανός δεξιός μπακ των Μασσαλών, που σημείωσε τα πρώτα τέρματά του για λογαριασμό τους και μάλιστα ένα εξ αυτών ήταν εκείνο που τους έδωσε τους 3 βαθμούς και τους κράτησε στη διεκδίκηση μιας θέσης στο Europa League. Δύο γκολ σημείωσε και ο Τερέμας Μοφί για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντμιτρί Παγέ να σκοράρει κι αυτός, για μία ανέμπνευστη Μαρσέιγ, που στάθηκε αρκετά τυχερό στο παιχνίδι.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Λιρόλα, Περέν (46' Ενρίκε), Μπαλέρντι, Σάκαϊ, Τοβέν, Κιζάνς (76' Καουί), Καμαρά, Γκέιγ, Παγέτ (90+4' Ναγκατόμο), Μίλικ

ΛΟΡΙΑΝ: Ντρεγέ, Γκραβιγιόν, Λαπόρτ, Τσαλόμπα, Εργκό (65' Λε Φεέ), Λεμουάν (46' Μονκοντουί), Αμπερζέλ, Λε Γκοφ, Γουισά (81' Μπουασκάρ), Μοφί (83' Γκρμπιτς), Λοριεντέ