PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 1-2: Οι Λονδρέζοι σόκαραν τους πρωταθλητές στο Έτιχαντ

Ο Ιβάν Τόνεϊ πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που σημείωσε κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι @ 2022 DAVE THOMPSON / AP IMAGES

Η Μπρέντφορντ σόκαρε τη Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας 2-1 στο Έτιχαντ χάρη στα δύο γκολ του Τόνεϊ στο 16' και το 98', με τον Φόντεν να ισοφαρίζει προσωρινά στο 45+1'. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τους πολίτες στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπρέντφορντ, με τους Λονδρέζους να επικρατούν 2-1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League, με την ομάδα του Γκουαρδιόλα να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο Έτιχαντ.

Οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ χάρη στην κεφαλιά του Τόνεϊ στο 16ο λεπτό, με τους πολίτες να ισοφαρίζουν στο 45+1' με τον Φόντεν. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 90+8' εκτέλεσε από κοντά τον Έντερσον και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση των Λονδρέζων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γκουαρδιόλα, όπως αναμενόταν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα δύο ημίχρονα, όμως η Μπρέντφορντ αμύνθηκε σθεναρά. Αρχικά προηγήθηκε στο 16ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ράγια, αρχικά ο Μι έπιασε μια κεφαλιά και στη συνέχεια ο Τόνεϊ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Φόντεν απείλησε αρχικά στο 41ο λεπτό και ισοφάρισε στο 45+1' με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο μέρος οι πολίτες είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ο Ρόδρι στο 73', ο Κανσέλο στο 77' και ο Ντε Μπρόινε στο 83' δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν τα καρέ του Ράγια.

Αντίθετα η Μπρέντφορντ με μια υποδειγματική αντεπίθεση στο 90+8' κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Έτιχαντ και να πάρει νίκη ανάσα, ενώ οι πολίτες γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στη δεύτερη θέση.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Λαπόρτ, Κανσέλο (87' Άλβαρεζ), Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο, Φόντεν, Χάλαντ.

Μπρέντφορντ: Ράγια, Ρόεσλεβ, Ζάνκα, Μι, Πίνοκ, Χένρι, Ονιέκα (87' ΝταΣίλβα), Ζανέλντ (62' Νόγκαρντ), Γένσεν, Εμπουεμό (74' Βίσα), Τόνεϊ.