PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 4-1: Την ισοπέδωσε με τεσσάρα και φουλάρει για την πρωτιά

Οι Κέβιν ντε Μπρόινε και Τζακ Γκρίλις πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στη Λίβερπουλ
Οι Κέβιν ντε Μπρόινε και Τζακ Γκρίλις πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στη Λίβερπουλ © 2023 JON SUPER/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την ανατροπή και ισοπέδωσε τη Λίβερπουλ που προηγήθηκε στο Έτιχαντ με 4-1, παίρνοντας το ντέρμπι και ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη για τον τίτλο της Premier League.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ισοπεδωτική και λύγισε τη φορτσάτη Λίβερπουλ, που προηγήθηκε στο Έτιχαντ στο 17ο λεπτό του αγώνα για την 29η αγωνιστική της Premier League.

Οι Πολίτες όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά πλήγωσαν την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, επικρατώντας 4-1. Οι γηπεδούχοι πήραν ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνουν για τον τίτλο και έχοντας ματς λιγότερο βρίσκεται στο -7 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχε ρυθμός στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Γκουαρδιόλα ανέβηκε και πίεσε.

Οι Πολίτες προσπάθησαν να απειλήσουν τον Άλισον πρώτα με το σουτ του Ρόδρι στο 11' και τέσσερα λεπτά μετά με το ωραία εκτελεσμένο φάουλ του Μαχρέζ, που για λίγο πέρασε άουτ.

Γρήγορα όμως, "πάγωσε" το Έτιχαντ, με τον Σαλάχ να δίνει το προβάδισμα στη Λίβερπουλ. Στο 17' ο Ζότα μπήκε στην περιοχή κλείστηκε από τον Ακάντζι και άφησε στον Αιγύπτιο, ο οποίος πλάσαρε εν κινήσει και νίκησε τον Έντερσον για το 0-1.

Μάλιστα, ο Σαλάχ έγινε ο πρώτος παίκτης της Λίβερπουλ που κατάφερε να σκοράρει για τέταρτο παιχνίδι σε μία σεζόν εναντίον της ίδιας ομάδας (Σίτι). Προηγουμένως, εκείνος που το είχε κάνει με τη φανέλα των "κόκκινων" ήταν ο Ίαν Ρας, και συγκεκριμένα σε πέντε αγώνες κόντρα στην Έβερτον το 1986-87.

Η απάντηση της Σίτι ήταν άμεση, με τον Άλβαρες, που αντικατέστησε τον τραυματία Χάλαντ, να βρίσκει δίχτυα και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 27' με την εξαιρετική συνεισφορά του Γκρίλις, που ένα λεπτό νωρίτερα σταμάτησε την αντεπίθεση του Σαλάχ.

Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα μπήκαν "αλαφιασμένοι" στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 46' πήραν το προβάδισμα με το "καλημέρα". Ο Άλβαρες βρήκε στην απέναντι πλευρά του γηπέδου τον Μαχρέζ, ο οποίος ακάλυπτος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ντε Μπρόινε να στέλνει την μπάλα στην εστία του Άλισον.

Μέσα στα επόμενα επτά λεπτά, οι Πολίτες βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Γκιντογκάν. Αρχικά, ο Άλβαρες έκανε την προσποίηση και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Άλισον έδιωξε, με τον Γκιντογκάν να παίρνει το ριμπάουντ και να εκτελεί για το 3-1.

Ο εκπληκτικός Γκρίλις ήταν ο τέταρτος παίκτης της Σίτι που είδε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Άγγλος κατέβασε στον Ντε Μπρόινε, εκείνος τού έδωσε ξανά πίσω την μπάλα και μέσα από την περιοχή με πλασέ στην κίνησε διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Ντίας, Ακέ, Ρόδρι (83' Σίλβα), Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Γκρίλις (89' Πάλμερ), Άλβαρες.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (70' Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Χέντερσον, Έλιοτ (70' Τσάμπερλεϊν), Ζότα (70' Φιρμίνο), Σαλάχ (70' Νούνιες), Χάκπο (82' Μίλνερ).

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 4-1 (27' Άλβαρες, 46' Ντε Μπρόινε, 53' Γκιντογκάν, 74' Γκρίλις / 17' Σαλάχ)
  • 01/04 17:00 Άρσεναλ - Λιντς
  • 01/04 17:00 Μπόρνμουθ - Φούλαμ
  • 01/04 17:00 Μπράιτον - Μπρέντφορντ
  • 01/04 17:00 Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ
  • 01/04 19:00 Νότιγχαμ - Γουλβς
  • 01/04 19:30 Τσέλσι - Άστον Βίλα
  • 02/04 16:00 Γουέστ Χαμ - Σαουθάμπτον
  • 02/04 18:30 Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ