PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 2-1: Ασταμάτητη με 14η σερί νίκη στην Premier League

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν γκολ του Ρούμπεν Ντίας κόντρα στην Γουέστ Χαμ για την Premier League.
Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν γκολ του Ρούμπεν Ντίας κόντρα στην Γουέστ Χαμ Ⓒ 2021 MARTIN RICKETT/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ χάρη στα γκολ των Ντίας (30') και Στόουνς (68') και έφτασε στην 14η σερί νίκη της στην Premier League. (VIDEOS)

Δεν μπορεί να σταματήσει κανείς την Μάντσεστερ Σίτι. Οι Πολίτες επικράτησαν 2-1 της Γουέστ Χαμ και με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν την 14η σερί τους νίκη στην Premier League και 20η συνολικά. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έφτασε στους 62 πόντους και είναι στο +13 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στους 45 έμεινε η Γουεστ Χαμ, η οποία κινδυνεύει να μείνει εκτός 4άδας.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας, με το γνώριμο στιλ παιχνιδιού της, όπου είναι η κυρίαρχη στο γήπεδο. Οι Πολίτες ωστόσο δυσκολεύονταν να πατήσουν στην περιοχή της Γουέστ Χαμ.

Στην πρώτη τους τελική, όμως, άνοιξαν το σκορ. Στο 30ο λεπτό ο Ντε Μπράινε έβγαλε την σέντρα δεξιά και ο Ρούμπεν Ντίας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Γουέστ Χαμ φρόντισε να απαντήσει με τον Αντόνιο να σημαδεύει το δοκάρι στο 31ο λεπτό. Τα Σφυριά ισοφάρισαν πριν από το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό. Ο Φόρναλς γύρισε από τα δεξιά, αρχικά έβαλε το πόδι του ο Λίνγκαρντ και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Αντόνιο που σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε με την ίδια διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η Γουέστ Χαμ βρισκόταν σε φάση άμυνας, ωστόσο δεν γινόταν, να κρατάει συνεχώς την συγκέντρωσή της. Επομένως, η Σίτι κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ.

Στο 68ο λεπτό Ο Μάχρεζ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, είδε τον Στόουνς που έκανε την κίνηση και εκείνος με ένα απλό πλασέ, έβαλε σε θέση οδηγού τη Σίτι σημειώνοντας το 2-1.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, η ομάδα του Γκουαρδιόλα διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, με την Γουέστ Χαμ να μην μπορούν να βρουν κάποια απάντηση. Έτσι, το 2-1 παρέμεινε έως και το τελευταίο σφύριγμα.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ζιντσένκο, Ντίας, Στόουνς, Γουόκερ, Γκιουντογκάν (89' Ρόδρι), Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Τόρες (65' Φόντεν), Αγουέρο (61' Ζεσούς), Μαχρέζ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ράντολφ, Ντιόπ, Ντόσον, Κρέσγουελ, Κούφαλ, Σούτσεκ, Ράις, Τζόνσον (84' Μπόουνεν), Φορνάλς, Λίνγκαρντ, Αντόνιο (84' Μπενράχμα)