BUNDESLIGA

Μάιντς - Ντόρτμουντ 1-2: Ο Ρέινα στο 90+3' έδωσε το τρίποντο

Ο Τζιοβάνι Ρέινα της Ντόρτμουντ πανηγυρίζει με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ γκολ που σημείωσε κόντρα στην Άουγκσμπουργκ για την Bundesliga 2022-2023 στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Ο Τζιοβάνι Ρέινα ήταν ο ήρωας της Ντόρτμουντ στις καθυστερήσεις και με γκολ του διαμόρφωσε το 2-1 της Μπορούσια στην έδρα της Μάιντς.

Η Ντόρτμουντ ετοιμαζόταν να αποδεχθεί την απώλεια δύο βαθμών μέχρι που ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για ακόμα ένα παιχνίδι, Τζιοβάνι Ρέινα, της έδωσε τη νίκη 2-1 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων στην έδρα της Μάιντς για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga.

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η αρχή έγινε με τον Τζάε Σουνγκ Λι στο 2' και απάντησε άμεσα ο Γιούλιαν Ρίερσον για τους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια ήταν ισορροπημένη, με την Μπορούσια να έχει την μπάλα και τους γηπεδούχους να απειλούν στην κόντρα. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε είχαν δύο καλές στιγμές για να φτάσουν στο γκολ της νίκης και τελικά το βρήκαν με τον Αμερικανό εξτρέμ από κοντά στην τελευταία φάση του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Σάλκε - Λειψία 1-6 (56' Κοζούκι / 7', 44' Σίλβα, 15' Χένριχς, 45+2' Βέρνερ, 83' Όλμο, 89' Πόουλσεν)
  • Μπάγερν - Κολωνία 1-1 (90' Κίμιχ / 4' Σκιρί)
  • Χόφενχαϊμ - Στουτγκάρδη 2-2 (11', 90+4' Κράμαριτς / 45+5' Γκιρασί, 77' Έντο)
  • Χέρτα - Βόλφσμπουργκ 0-5 (4' Σβάνμπεργκ, 31' πέν. Άρνολντ, 34' Βιντ, 72' Μπακού, 86' Μαρμούς)
  • Μάιντς - Ντόρτμουντ 1-1 (2' Λι / 4' Ρίερσον)
  • 25/01 21:30 Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ
  • 25/01 21:30 Λεβερκούζεν - Μπόχουμ
  • 25/01 21:30 Βέρντερ - Ουνιόν
  • 25/01 21:30 Φράιμπουργκ - Άιντραχτ