PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 0-1: Έχασε το αήττητο του Άνφιλντ, στο -6 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

O Άλισον με τον Μπερνς σε φάση από το Λίβερπουλ - Μπέρνλι 0-1
O Άλισον με τον Μπερνς σε φάση από το Λίβερπουλ - Μπέρνλι 0-1 Ⓒ 2021 PETER POWELL/ASSOCIATED PRESS

Η Λίβερπουλ γνώρισε την ήττα (0-1) από την Μπέρνλι και έμεινε στο -6 από την κορυφή και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Πρώτη ήττα μετά από 68 ματς στο Άνφιλντ, πρώτη εντός έδρας ήττα από το 1974 από την Μπέρνλι και πέντε σερί ματς χωρίς νίκη για τους ρεντς.

Ήττα-σοκ (0-1) για τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ από την Μπέρνλι του Σον Ντάις. Ο Μπαρνς με εκτέλεση πέναλτι - που κέρδισε ο ίδιος από τον Άλισον - στο 83ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παλεύουν για την παραμονή τους.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τους ρεντς μετά από 68 αήττητα ματς στο Άνφιλντ.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα από την Μπέρνλι από το 1974. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έμειναν για τέταρτο διαδοχικό ματς άσφαιροι (χωρίς γκολ το 2021) και για πέμπτο στην Premier League χωρίς νίκη.

Και στην τέταρτη θέση στο -6 από την κορυφή και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο -4 από τις Μάντσεστερ Σίτι και Λέστερ.

Η Λίβερπουλ είχε τη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντιβόκ Οριγκί έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Πίτερς, τα βρήκε σκούρα στην Μπέρνλι που κλείστηκε στην περιοχή της και δέχτηκε και το χτύπημα από τον Μπαρνς.

Ένταση προκλήθηκε και στο ημίχρονο με τον Ντιν τελικά να τιμωρεί με κίτρινη κάρτα μόνο τον Φαμπίνιο.

Ο Κλοπ άφησε στον πάγκο τον Μοχάμεντ Σαλάχ και τον Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Τους πέρασε στο 57ο λεπτό, αλλά όσο και να προσπάθησαν ο Αιγύπτιος και ο Βραζιλιάνος δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Πόουπ.

Για πρώτη φορά μετά από τον τραυματισμό του συμπεριλήφθη στην αποστολή ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε.

Φυσικά η Λίβερπουλ δεν είχε στη διάθεσή της τον Τζόρνταν Χέντερσον, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Βαϊνάλντουμ, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (57' Φιρμίνο), Σακίρι (84' Μιναμίνο), Μανέ, Οριγκί (57' Σαλάχ).

ΜΠΕΡΝΛΙ (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ (49' Πίτερς), Μπρέιντι (65' Γκούντμουντσον), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ, Γουντ, Μπαρνς.