ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν - Μπορντό 2-1: Λυτρώθηκε με Ντιμπουά και σκαρφάλωσε στην κορυφή

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ απέναντι στην Μπορντό για την Ligue 1.
Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ απέναντι στην Μπορντό Ⓒ 2021 LAURENT CIPRIANI/ASSOCIATED PRESS

Η Λιόν επικράτησε 2-1 της Μπορντό χάρη σε γκολ του Ντιμπουά στο 90+2' , έφτασε τους 46 πόντους και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Ligue 1 με μία αγωνιστική περισσότερη.

Μία σημαντική νίκη, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε, πανηγύρισε η Λιόν. Οι Λιονέ επικράτησαν 2-1 της Μπορντό και σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση της Ligue 1 με 46 βαθμούς. Έτσι, με μία αγωνιστική περισσότερη βρίσκονται έναν πόντο πάνω από Παρί και Λιλ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό. Πραγματοποιήθηκε μία σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Μπορντό αδράνησε και ο Εκαμπί από κοντά με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν απάντηση στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 55ο λεπτό, αφού η Μπορντό έκλεψε την μπάλα, ο Ουντέν πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα ο Σάμουελ Καλού πλάσαρε για το 1-1.

Εν τέλει, η Λιόν κατάφερε να φύγει από το παιχνίδι με τη νίκη χάρη σε γκολ στο 90+2'. Ο Κορνέ έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά και ο Ντιμπουά με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντε Σίλιο, Ντεναγιέρ (23' Ντιομαντέ), Μαρσέλο, Ντιμπουά, Γκιμαράες (72' Αουάρ), Μέντες, Κακρέ (63' Πακετά), Εκαμπί (63' Κορνέ), Ντεπάι, Καντεβέρ (72' Σλιμανί)

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοσίλ, Σαμπαλί, Μπαΐς, Κοσιελνί, Μπενίτο, Αντλί, Μπάσιτς, Μπεν Άρφα (90+2' Λακού), Καλού (76' Πρέβιλ), Ουντέν (83' Πουντζέ), Χουάνγκ (82' Τραορέ)