ΓΑΛΛΙΑ

Λιόν - Μονακό 4-1: Καθάρισε με τεσσάρα από το πρώτο μέρος

Ο Μέμφις Ντεπάι κάνει το κοντρόλ στην νικηφόρα αναμέτρηση της Λιόν απέναντι στην Μονακό με 4-1 για την Ligue 1.
Ο Ντεπάι κοντρολάρει την μπάλα στην αναμέτρηση της Λιόν με τον Μονακό AP PHOTO/LAURENT CIPRIANI

Η Λιόν επικράτησε με 4-1 της Μονακό για την 8η αγωνιστική της Ligue 1 με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν και τα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Μία σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Λιόν απέναντι στην Μονακό για την 8η αγωνιστική της Ligue 1. Οι Λιονέ επικράτησαν θριαμβευτικά 4-1 των Μονεγάσκων και ανέβηκαν στην 6η θέση με 13 βαθμούς. Δύο πόντους λιγότερους μετράει η Μονακό.

Η Λιόν άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Μέμφις Ντεπάι, έπειτα από ασίστ του Αουάρ, ενώ αφιέρωσε και το γκολ του στον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ. Στο 34ο λεπτό ο Εκαμπί έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 41' ο Αουάρ σκόραρε το τρίτο γκολ για την Λιόν, η οποία πριν το ημίχρονο βρήκε ακόμη ένα τέρμα. Ο Εκαμπί σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, όταν πλάσαρε μέσα από την περιοχή στο 44'.

Το μόνο που κατάφερε η Μονακό ήταν να μειώσει στο 48ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γεντέρ. Στο 89ο λεπτό ο Μπαρντ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 81' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν κλώτσησε απρόσεκτα και επικίνδυνα τον Αγκιλάρ.

Λιόν: Λόπες, Ντιμπουά (81' Ντε Σίλιο), Μαρσέλο, Ντιομαντέ, Κορνέτ (81' Μπαρντ), Καντεβέρ (80' Γκιμαράες), Πακετά (64' Ντεμπελέ), Μέντες, Εκαμπί, Αουάρ (57' Κακρέτ), Ντεπάι

Μονακό: Λεκόμπτ, Αγκιλάρ, Μπαντιασίλ, Ντισασί, Σιντιμπέ (46' Ενρίκε), Φοφανά, Λουίς (46' Φάμπρεγκας), Τσουαμένι (78' Ντιόπ), Γιόβετιτς (46' Ματσίμα), Μπεν Γεντέρ, Μάρτινς (78' Φόλαντ)