PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Νότιγχαμ 4-0: Πρώτο τρίποντο για τις αλεπούδες με τεσσάρα

Οι παίκτες της Λέστερ πανηγυρίζουν γκολ επί της Νότιγχαμ
Οι παίκτες της Λέστερ πανηγυρίζουν γκολ επί της Νότιγχαμ 2022 AP PHOTO/LEILA COKER

Το πρώτο της τρίποντο πέτυχε η Λέστερ, η οποία επικράτησε 4-0 της Νότιγχαμ για την 9η αγωνιστική της Premier League. Οι αλεπούδες έπιασαν τη Φόρεστ στους τέσσερις πόντους.

Η Λέστερ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Premier League επικρατώντας 4-0 της Νότιγχαμ, την οποία έπιασε στους τέσσερις βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Μάντισον έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στα σώματα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Λέστερ διπλασίασε τα τέρματά της δύο λεπτά αργότερα. Ο Μπαρνς έκανε ένα εκπληκτικό σουτ αριστερά και έξω από την περιοχή και νίκησε τον Χέντερσον για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη ουσιαστικά στο 35ο λεπτό, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάντισον κατέληξε στα δίχτυα της Νότιγχαμ. Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ, με τακουνάκι μάλιστα του Ντάκα.

ΛΕΣΤΕΡ: Γουάρντ, Καστάν, Έβανς, Φάες, Τζάστιν, Εντιντί (46' Σουμαρέ), Μάντισον, Τίλεμανς (80' Πρατ), Ντιούσμπουρι-Χολ, Μπαρνς, Βάρντι (62' Ντάκα)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Χέντερσον, Γουίλιαμς (46' Οριέ), Κουκ, ΜακΚένα, Λόντι, Κουγιατέ (46' Φρόιλερ), Ο' Μπράιεν (46' Γέιτς), Τζόνσον, Γκιμπς-Γουάιτ, Λίνγκαρντ (69' Μανγκαλά), Αγουονίγι (62' Ντένις)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο 1 Οκτωβρίου

• Άρσεναλ - Τότεναμ 3-1 (20' Παρτέι, 49' Ζεσούς, 67' Τζάκα / 31' πεν. Κέιν)
  • Μπόρνμουθ - Μπρέντφορντ 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-2 (7' Εντουάρ / 38' Ομπαμεγιάνγκ, 90' Γκάλαγκερ)
  • Φούλαμ - Νιούκαστλ 1-4 (88' Μπόμπι Ριντ / 11' Γουίλοκ, 33' 57' Αλμιρόν, 43' Λόνγκσταφ)
  • Λίβερπουλ - Μπράιτον 3-3 (33' 54' Φιρμίνο, 63' αυτ. Γουέμπστερ / 4' 18' 83' Τροσάρ)
  • Σαουθάμπτον - Έβερτον 1-2 (49' Αρίμπο / 52' Κόουντι, 54' ΜακΝιλ)
  • Γουέστ Χαμ - Γουλβς 2-0 (29' Σκαμάκα, 54' Μπόουεν)

Κυριακή 2 Οκτωβρίου

• Μάντσεστερ Σίτι - Μάντεστερ Γιουνάιτεντ 6-3 (8' 44' 73' Φόντεν, 34' 38' 64' Χάλαντ / 56' Άντονι, 84' 90+1' Μαρσιάλ)
  • Λιντς - Άστον Βίλα 0-0