PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Γουέστ Μπρομ 3-0: Καθάρισε με τριάρα απ' το πρώτο μέρος

Οι παίκτες της Λέστερ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Γουέστ Μπρομ για την Premier League.
Οι παίκτες της Λέστερ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Γουέστ Μπρομ © 2021 MICHAEL REGAN/ASSOCIATED PRESS

Η Λέστερ επικράτησε εύκολα 3-0 της Γουέστ Μπρομ καθαρίζοντας το παιχνίδι απ' το πρώτο μέρος και έτσι παρέμεινε στην 3η θέση της Premier League με 55 πόντους.

Η Λέστερ είχε ένα εύκολο βράδυ στην αναμέτρηση με την Γουέστ Μπρομ για την 32η αγωνιστική της Premier League. Οι αλεπούδες επικράτησαν 3-0 πετυχαίνοντας όλα τους τα τέρματα στο πρώτο μέρος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λέστερ παρέμεινε στην 3η θέση με 59 πόντους στο +4 από Τσέλσι και Γουέστ Χαμ. Η Γουέστ Μπρομ συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή της, καθώς μετράει 24 πόντους στην 19η θέση.

Στο 23ο λεπτό ο Βάρντι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με πλασέ, έπειτα από ασίστ του Καστάν φτάνοντας τα 13 γκολ συνολικά. Στο 26ο λεπτό ο Τζόνι Έβανς έγραψε το 2-0, όταν η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του έπειτα από κόντρες στο κόρνερ του Τίλεμανς.

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 36ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Κελέτσι Ιχεανάτσο, έπειτα από ωραία ενέργεια του Βάρντι, ο οποίος του έδωσε και την ασίστ.

Λέστερ: Σμάιχελ, Σογιούντσου, Έβανς, Φοφανά (62' Όλμπραϊτον), Τόμας, Τίλεμανς, Εντίντι, Καστάν, Μάντισον (72' Πέρεθ), Βάρντι (85' Πρατ), Ιχεανάτσο

Γουέστ Μπρομ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ο'σέι, Μπάρτλεϊ, Τάουνζεντ, Φίλιπς, Γιοσούκλου, Μάιτλαντ-Νάιλς, Ρόμπινσον (46' Ατζάγι), Περέιρα (73' Γκραντ), Ντιανιέ (61' Ρόμπσον-Κανού)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 16 Απριλίου

Έβερτον - Τότεναμ 2-2 (31', πέν. 62' Σίγκουρντσον / 27', 68' Κέιν)

Σάββατο 17 Απριλίου

Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 3-2 (36' αυτ. Ντιοπ, 41' Ζοέλιντον, 82' Γουίλοκ / 73' Ντιοπ, 80' πεν. Λίνγκαρντ)

Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας αναβλήθηκε

Γουλβς - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (60' Γουίλιαν Ζοσέ)

Κυριακή 18 Απριλίου

Άρσεναλ - Φούλαμ 1-1 (90+7' Ενκέτια / 59' πεν. Μάτζα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι 3-1 (48' 84' Γκρίνγουντ, 90+3' Καβάνι / 50' Ταρκόφσκι)