SERIE A

Λάτσιο - Σασουόλο 2-1: Τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα με ανατροπή

Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πανηγυρίζει γκολ της Λάτσιο κόντρα στην Σασουόλο στο Ολίμπικο για τη Serie A.
Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πανηγυρίζει γκολ της Λάτσιο κόντρα στην Σασουόλο Ⓒ 2021 ALFREDO FALCONE/ASSOCIATED PRESS

Η Λάτσιο πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Σασουόλο για την 19η αγωνιστική της Serie A με τους Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (25') και Ιμόμπιλε (71') να απαντούν στο γκολ του Καπούτο (6').

Η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της Σασουόλο για την 19η αγωνιστική της Serie A. Οι αετοί έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν την τέταρτη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα. Με αυτόν τον τρόπο οι Λατσιάλι είναι συγκάτοικοι με την Νάπολι στην 6η θέση με 34 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με τον ιδανικό τρόπο, αφού το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Φρανσέσκο Καπούτο, ο οποίος έφτασε τα 45 τέρματα σε 100 εμφανίσεις του στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η Λάτσιο έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 25ο λεπτό. Ο Κορέα εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε το 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο γκολ στο 71'. O Μάρουσιτς με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και γύρισε στον Τσίρο Ιμόμπιλε που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και ξεπέρασε τον Ομάρ Σίβορι στη λίστα των μπόμπερ όλων των εποχών της Serie A.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ράντου, Ατσέρμπι, Πάτρικ (67' Παρόλο), Λατσάρι (76' Λούλιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας (76' Εσκαλάντε), Άκπρο, Μάρουσιτς, Ιμόμπιλε (86' Μουρίκι), Κορέα (67' Καϊσέδο)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Μούλντουρ (90' Ρασπαντόρι), Μάρλον, Φεράρι, Ροτζέριο, Ομπιάνγκ (76' Λόπες), Λοκατέλι, Ντεφρέλ (46' Χαρασλίν), Ντούριτσιτς, Τραορέ (76' Μπόγκα), Καπούτο

Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο - Τορίνο 2-2 (32' Βιόλα, 49' Λαπάντουλα / 51', 90+3' Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα - Σπέτσια 4-3 (17', 52' Μαγιοράλ, 55' Κάρσντορπ, 90+2' Πελεγκρίνι / 24' Πίκολι, 59' Φαρίας, 90' Βέρντε)

Μίλαν - Αταλάντα 0-3 (26' Ρομέρο, 53' πεν. Ίλιτσιτς, 77' Σαπάτα)

Ουντινέζε - Ίντερ 0-0

Φιορεντίνα - Κροτόνε 2-1 (20' Μποναβεντούρα, 32' Βλάχοβιτς / 66' Σίμι)