SERIE A

Λάτσιο - Μπολόνια 2-1: Πρώτο εντός έδρας τρίποντο

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε και ο Μοχάμεντ Φαρές πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ της Λάτσιο στο Ολίμπικο απέναντι στην Μπολόνια
Ο Τσίρο Ιμόμπιλε και ο Μοχάμεντ Φαρές πανηγυρίζουν γκολ της Λάτσιο απέναντι στην Μπολόνια FABRIZIO CORRADETTI/LAPRESSE VIA AP

Η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της Μπολόνια στο Ολίμπικο και κατόρθωσε να φτάσει στην δεύτερη της νίκη την φετινή σεζόν και την πρώτη της εντός έδρας.

Η Λάτσιο πανηγύρισε την δεύτερη της νίκη στην φετινή Serie A και την πρώτη μάλιστα μέσα στο σπίτι της. Οι αετοί επικράτησαν 2-1 της Μπολόνια και κατάφεραν να σκαρφαλώσουν στην 10η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με επτά βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς κάποιο γκολ, ενώ στο 14ο λεπτό ακυρώθηκε ένα τέρμα του Σβάνμπεργκ για τους φιλοξενούμενους με την βοήθεια του VAR. Στο 54ο λεπτό η Λάτσιο πήρε το προβάδισμα με τον Λουίς Αλμπέρτο, ο οποίος πραγματοποίησε ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι αετοί έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 76ο λεπτό με κεφαλιά του Τσίρο Ιμόμπιλε, από ασίστ του Φαρές. Η Μπολόνια κατάφερε να μειώσει στο 90+1' με γκολ του Λορέντζο Ντε Σιλβέστρι.

Λάτσιο: Ρέινα, Πάτρικ, Χοέντ, Ακέρμπι, Αλμπέρτο (79' Περέιρα), Φαρές, Λέιβα (42' Εσκαλάντε - 79' Παρόλο), Άκπρο, Μαρούσιτς (42' Λαζάρι), Κορέα (64' Μουρίκι), Ιμόμπιλε

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Χίκεϊ (89 Ντένσβιλ), Σβάνμπεργκ (73' Μπάλντουρσον), Σούτεν, Σανσόν (81' Σανταντέρ), Σοριάνο, Ορσολίνι (81' Βινιάτο), Παλάτσιο (72' Μπάροου)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Σασουόλο - Τορίνο 3-3 (71' Τζούρισιτς, 84' Κίρικες, 86' Καπούτο / 33' Λινέτι, 78' Μπελότι, 79' Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα - Σαμπντόρια 1-3 (80 πεν. Σαπάτα / 13' Κουαλιαρέλα, 59' Τόρσμπι, 90+2' Γιάνκτο)

Τζένοα - Ίντερ 0-2 (64' Λουκακού, 79' Ντ' Αμπρόζιο)

Λάτσιο - Μπολόνια 2-1 (54' Αλμπέρτο, 78' Ιμόμπιλε / 90+1' Ντε Σιλβέστρι)