ΛΑΤΣΙΟ

Λάτσιο - Μίλαν: Ο Ιμόμπιλε μπήκε σε κλειστό κλαμπ μαζί με Μέσι, Ρονάλντο και Λεβαντόβσκι

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Λάτσιο απέναντι στην Τορίνο | 16 Απριλίου 2022 @2022 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε βρήκε δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό στο Λάτσιο - Μίλαν και έφτασε τα 26 γκολ στη φετινή Serie A, γεγονός που του επέτρεψε να βάλει το όνομά του σε μία άκρως τιμητική λίστα, μαζί με τους Μέσι, Ρονάλντο και Λεβαντόβσκι.

Το ματς κόντρα στην Μίλαν άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Λάτσιο και σε αυτό έβαλε το χεράκι του ή μάλλον το πόδι του ο Τσίρο Ιμόμπιλε, με τον ηγέτη της επίθεσης των αετών της Ρώμης να πετάγεται στην καρδιά της άμυνας των ροσονέρι ύστερα από γύρισμα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς από τα δεξιά, για να νικήσει τον Μενιάν και να κάνει το 1-0 στο 4ο λεπτό.

Το γκολ αυτό, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A, ήταν ιστορικό για τον Ιταλό διεθνή στράικερ αφού μπορεί πλέον να καμαρώνει για το γεγονός πως ανήκει σε ένα κλειστό ποδοσφαιρικό κλαμπ, με εκλεκτούς παρτενέρ.

Συγκεκριμένα έγινε μόλις ο τέταρτος παίκτης στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (μετά από τους Λεβαντόβσκι, Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο) που πετυχαίνει πάνω από 25 γκολ σε μία σεζόν τουλάχιστον τρεις φορές μετά από την έναρξη της σεζόν 2016-17 (η πρώτη του στην Λάτσιο).