LA LIGA

La Liga: Άλμα στην τρίτη θέση η Σοσιεδάδ, η Βιγιαρεάλ νίκησε με ανατροπή τη Βαλένθια

Ο Ντιέγκο Ρίκο της Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε
Ο Ντιέγκο Ρίκο της Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε @ 2022 ALVARO BARRIENTOS / AP IMAGES

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Οσασούνα και επικράτησε με 2-0 και έτσι ανέβηκε στην τρίτη θέση της La Liga, πάνω από την Ατλέτικο. Η Βιγιαρεάλ "έσβησε" το πέμπτο τέρμα του Καβάνι στη La Liga και επικράτησε της Βαλένθια στο Κεράμικα με 2-1.

Με τρεις αναμετρήσεις έκλεισε το πρόγραμμα της La Liga για τη 15η αγωνιστική. Μετά την ισοπαλία στο καταλανικό ντέρμπι, η Ρεάλ Σοσιεδάδ ξεπέρασε το εμπόδιο της Οσασούνα στο Σαν Σεμπαστιάν, επικρατώντας 2-0.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τελικές, αλλά να δημιουργούν λίγες καλές φάσεις στις δύο εστίες. Τα γκολ για την ομάδα του πέτυχαν ο Μέντεζ στο 22ο λεπτό και ο ίδιος ποδοσφαιριστής μοίρασε ασίστ για το γκολ του Σόρλοθ στο 64ο λεπτό, σφραγίζοντας τον θρίαμβο των Ανδαλουσιάνων.

Στο άλλο παιχνίδι στο "Κεράμικα" η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Βαλένθια 2-1 με ανατροπή. Οι "νυχτερίδες" προηγήθηκαν με τον "καυτό" Καβάνι που έφτασε τα πέντε γκολ στη La Liga στο 21ο λεπτό.

Ωστόσο το "κίτρινο υποβρύχιο" που μπορεί να μην κυριάρχησε, καθώς το ματς είναι ισορροπημένο, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Αρχικά στο 45' ο Τσουκουέζε έφερε το παιχνίδι στα ίσια με ωραίο τελείωμα στο 45' και στο 88' ο Φόιθ ολοκλήρωσε την ανατροπή με κεφαλιά στο 88ολεπτό.

Ο Παρέχο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαμαρντασβίλι έκανε την έξοδο αλλά "βρήκε' πάνω στον Ντιακαμπί και ο στόπερ των γηπεδούχων είχε εύκολο έργο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Ζιρόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (34' πέν. Καστεγιάνος, 75' πέν. Σάιθ / 2' Καμέγιο, 62' Παλαθόν)
  • Μπέτις - Μπιλμπάο 0-0
  • Ατλέτικο - Έλτσε 2-0 (54' Φέλιξ, 74' Μοράτα)
  • Χετάφε - Μαγιόρκα 2-0 (51', 78' Μαγιοράλ)
  • Κάδιθ - Αλμερία 1-1 (83' Λούκας / 40' Μελέρο)
  • Θέλτα - Σεβίλλη 1-1 (33' Γκάμπρι / 54' Σάλας)
  • Βαγιαδολίδ - Ρεάλ 0-2 (83', 89' Μπενζεμά)
  • Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-1 (7' Αλόνσο / 73' πεν. Χοσέλου)
  • Σοθιεδάδ - Οσασούνα 2-0 (22' Μέντεζ, 64' Σόρλοθ)
  • Βιγιαρεάλ - Βαλένθια 2-1 (45' Τσουκουέζε, 88' Φόιθ - 21' Καβάνι)