ΑΓΓΛΙΑ

Κρίσταλ Πάλας - Νιουκάστλ 0-2: Διπλό στο φινάλε

Newcastle's Jetro Willems celebrates with teammates after scoring his sides first goal during the English Premier League soccer match between Liverpool and Newcastle at Anfield stadium in Liverpool, England, Saturday, Sept. 14, 2019. (AP Photo/Rui Vieira) AP

Η Νιουκάστλ με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης νίκησε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας και σκαρφάλωσε στη 10η θέση της Premier League.

Σε ένα ματς που μέχρι το φινάλε πήγαινε στο 0-0 η Νιουκάστλ με δύο γκολ σε ένα λεπτό, στο 88' και το 89' επικράτησε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και πήρε ένα σπουδαίο διπλό. Με αυτό το τρίποντο η Νιουκάστλ σκαρφάλωσε στη 10η θέση της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 88' όταν ο Ουέλινκτον βρήκε τον Γουίλσον που πλάσαρε εύστοχα για το έκτο φετινό του τέρμα. Ένα λεπτό αργότερα ο σκόρερ ήταν αυτός που πάσαρε στον Ουέλινκτον και ο Βραζιλιάνος έκανε το πλασέ η μπάλα βρήκε στον Κέιχιλ άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Κλάιν, Νταν, Κέιχιλ, Βαν Άνχολστ, Κουγιατέ, Μακάρθουρ (82' Μπατσουαγί), Τάουνσετ (67' Ρίντενβαλντ), Σλουπ, Εζέ, Αγιού (66' Μπεντεκέ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντάρλοου, Μανκίλο, Φερνάντεθ, Κλαρκ, Λούις, Χέντριξ, Λόνγκσταφ, Σέλβεϊ, Αλμιρόν, Γουίλσον, Ουέλινκτον.