SERIE A

Κρεμονέζε - Νάπολι 1-4: Ξέσπασε στο τέλος και παρέμεινε πρώτη

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε πανηγυρίζει γκολ της Νάπολι κόντρα στον Άγιαξ στο Champions League | 4 Οκτωβρίου 2022 @2022 PETER DEJONG/AP IMAGES

Η Νάπολι ξέσπασε στο τέλος στην έδρα της Κρεμονέζε και με το 4-1 διατηρήθηκε επικεφαλής στη Serie A.

Η Νάπολι κινδύνευσε να προσγειωθεί απότομα από το θρίαμβο στο Άμστερνταμ, ωστόσο πήρε ακόμα ένα διπλό, πιο δύσκολα αυτήν τη φορά, με 4-1 στην έδρα της Κρεμονέζε για την 9η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας στο "Τζιοβάνι Τζίνι" είχε καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής. Οι "παρτενοπέι" είχαν το πάνω χέρι, ευκαιρίες κι ένα δοκάρι και τελικά προηγήθηκαν με πέναλτι του Ματέο Πολιτάνο στο 26ο λεπτό.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου σε μία γρήγορη επίθεση οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σίριλ Ντέσερς και έβαλαν δύσκολα στον Λουτσιάνο Σπαλέτι. Ο Ιταλός τεχνικός είχε τη λύση όπως πάντα στον πάγκο του και έριξε στον αγώνα τον Σιμεόνε στο 57'. Στο 76', ο Αργεντινός έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από γέμισμα από αριστερά κι έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Με το παιχνίδι να έχει κριθεί, σε μία κόντρα στα τελευταία λεπτά ο Ίρβινγκ Λοσάνο και ο Ματίας Ολιβέιρα χρίστηκαν σκόρερ στις καθυστερήσεις κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους.

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ: Ράντου, Σερνίκολα, Μπιανκέτι, Λοχοσβίλι, Βαλέρι (72' Μπουοναϊούτο), Ασκασιμπάρ (80' Τσιοφάνι), Μεϊτέ, Τζανιμάκια, Αφένα Τζαν (62' Εσκαλάντε), Κουαλιάτα, Ντέσερς (73' Άιβου)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι (82' Έστιγκαρντ), Κιμ, Ρουί (82' Ολιβέρα), Ζαμπό Ανγκισά, Λομπότκα, Εντομπελέ (57' Σιμεόνε), Πολιτάνο (73' Λοσάνο), Ρασπαντόρι (73' Ζιελίνσκι), Κβαρατσχέλια (82' Έλμας)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Σασουόλο - Ίντερ 1-2 (60' Φρατέζι / 44', 75' Τζέκο)
  • Μίλαν - Γιουβέντους 2-0 (45+1' Τομόρι, 54' Ντίαθ)
  • Μπολόνια - Σαμπντόρια 1-1 (32' Ντομίνγκες / 72' Τζούριτσιτς)
  • Τορίνο - Έμπολι 1-1 (90' Λούκιτς / 49' Ντέστρο)
  • Μόντσα - Σπέτσια 2-0 (32' Αουγκούστο, 63' Μάρι)
  • Σαλερνιτάνα - Βερόνα 2-1 (18' Πιάτεκ, 90+4' Ντία / 56' Ντεπάολι)
  • Ουντινέζε - Αταλάντα 2-2 (67' Ντεουλοφέου, 78' Πέρες / 36' Λούκμαν, 56' πεν. Μουριέλ)
  • Κρεμονέζε - Νάπολι 1-4 (47' Ντέσερς / 26' πέν. Πολιτάνο, 76' Σιμεόνε, 90+3' Λοσάνο, 90+6' Ολιβέρα)
  • 09/10 21:45 Ρόμα - Λέτσε
  • 10/10 21:45 Φιορεντίνα - Λάτσιο