SERIE A

Κάλιαρι - Πάρμα 4-3: Τρελή ανατροπή με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης με τη φανέλα της Κάλιαρι κατά τη διάρκεια αγώνα της Serie A κόντρα στην Γιουβέντους Ⓒ 2020 ALESSANDRO TOCCO/ASSOCIATED PRESS

Η Κάλιαρι βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα διαφορά στο 59' όμως δεν πέταξε λευκή πετσέτα και με δύο γκολ μετά το 90' έφτασε σε μία απίστευτη νίκη με σκορ 4-3 που την κραταεί ζωντανή στο κόλπο της παραμονής στην Serie A (VIDEOS).

Σε ένα τρελό και συναρπαστικό ματς που θα μνημονεύουν για πολλά χρόνια οι φανς του Καμπιονάτο πήραν μέρος το βράδυ του Σαββάτου (17/4) Κάλιαρι και Πάρμα για την 31η αγωνιστική της Serie A, με την ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (μπήκε αλλαγή στο 58') να παίρνει τη νίκη στο φινάλε και να συνεχίσει να ονειρεύεται την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Και πώς να μην το κάνει όταν πήρε το τρίποντο σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τους παρμέντσι να έχουν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων και να προηγούνται με 3-1. Ποτέ μην λες ποτέ όμως στον αθλητισμό και οι Σαρδηνοί επιβεβαίωσαν τη ρήση, αφού μείωσαν στο 66' με τον Μάριν και στις καθυστερήσεις έκαναν την απόλυτη ανατροπή.

Ο Περέιρο ισοφάρισε σε 3-3 στο 91' και ο Τσέρι έκανε το 4-3 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να φέρει την ομάδα του στο -2 από τη γραμμή της σωτηρίας και την Τορίνο, έστω και με ματς παραπάνω από την γκρανάτα. Την ίδια ώρα οι παρμέντσι έχασαν μέσα από τα χέρια τους ένα τρίποντο που θα τους εκτόξευε στους 23 πόντους και θα τους έδινε φτερά στη μάχη της παραμονής, για να μείνουν στους 20 και στο -7 από την 17η θέση.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Βικάριο, Ρουγκάνι (64' Περέιρο), Γκοντίν, Καρμπόνι, Τζάπα (58' Λυκογιάννης), Μάριν, Ναϊνγκολάν, Ντάνκαν (64' Σιμεόνε), Ναντές (87' Τσέρι), Πέδρο, Παβολέτι

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Λαουρίνι (60' Μπούσι), Οσόριο, Μπάνι, Πετσέλα (77' Ντίερκτς), Γκράσι, Μπρούγκμαν, Κούρτιτς, Μαν (72' Βαλέντι), Κορνέλιους (72' Πελέ), Κούτσκα (46' Μιχάιλα)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 17 Απριλίου

Κροτόνε - Ουντινέζε 1-2 (68' πεν. Σίμι / 41' 74' Ντε Πολ)

Σαμπντόρια - Βερόνα 3-1 (46' Γιάνκτο, 73' πεν. Γκαμπιαντίνι, 82' Θόρσμπι / 13' Λάζοβιτς)

Σασουόλο - Φιορεντίνα 3-1 (59' πεν. 62' πεν. Μπεράρντι, 75' Λόπες / 31' Μποναβεντούρα)

Κάλιαρι - Πάρμα 4-3 (39' Παβολέτι, 66' Μάριν, 90+1' Περέιρο, 90+4' Τσέρι / 5' Πετσέλα, 31' Κούτσκα, 59' Μαν)