NATIONS LEAGUE

Ιταλία - Βέλγιο: Ο Ντε Κετελάρε μείωσε σε 2-1 με πλασέ κάτω από τα πόδια του Ντοναρούμα

Ο Σαρλ Ντε Κετελάρε πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της εθνικής Βελγίου, στον μικρό τελικό του Nations League απέναντι στην Ιταλία | 10 Οκτωβρίου 2021 @2021 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Το Βέλγιο αναθέρμανε τις ελπίδες του για να πάρει κάτι καλό από τον μικρό τελικό του Nations League απέναντι στην Ιταλία, με τον Σαρλ Ντε Κετελάρε να μειώνει σε 2-1 με κοντινό πλασέ, όπου έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Τζανλουίτζι Ντοναρούμα.

Απέναντι στα δύο γκολ της Ιταλίας με τους Μπαρέλα (46') και Μπεράρντι (65') το Βέλγιο είχε να αντιπαρατάξει τρία δοκάρια μέχρι το 85ο λεπτό του μικρού τελικού του Nations League, ωστόσο μπόρεσε εν τέλει να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Πρωταγωνιστής ο Σαρλ Ντε Κετελάρε, με τον 20χρονο μέσο της Μπριζ να κάνει ωραία κίνηση στον χώρο μετά από κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε και να βγαίνει απέναντι στον Ντοναρούμα, για να κάνει με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής το 2-1, περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του πορτιέρε της σκουάντρα ατζούρα.

Αυτό μάλιστα ήταν το πρώτο γκολ στη διεθνή καριέρα του στη μόλις δεύτερη συμμετοχή του με τους κόκκινους διαβόλους, έχοντας κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα με το εθνόσημο μπαίνοντας ως αλλαγή σε ματς απέναντι στην Ελβετία τον Νοέμβριο του 2020.