SERIE A

Ίντερ - Έμπολι 0-1: Ο "φευγάτος" Σκρίνιαρ και ο Μπαλτάνσι την καταδίκασαν σε ήττα

Ο Μίλαν Σκρίνιαρ
Ο Μίλαν Σκρίνιαρ @ 2023 LUCA BRUNO / AP IMAGES

Η Έμπολι πέρασε από το Τζουζέπε Μεάτσα, επικρατώντας της Ίντερ με 1-0. Ο... φευγάτος Σκρίνιαρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 40' και ο Μπαλτάνσι σκόραρε στο 66' δίνοντας αυτό το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του. Στο -13 έμειναν οι νερατζούρι από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ο Μίλαν Σκρίνιαρ ίσως έδωσε το τελευταίο του ματς με τη φανέλα της Ίντερ (πληθαίνουν τα σενάρια στην Ιταλία για αποχώρησή του από τον Ιανουάριο) και σε αυτό ήταν ο... μοιραίος για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 40ο λεπτό για καρατιά σε αντίπαλο.

Η Έμπολι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο δεύτερο μέρος βρήκε το γκολ με τον Μπαλτάνσι στο 66ο λεπτό και πήρε το ματς επικρατώντας με 1-0 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο της Serie A.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν με τον Καμπιάγκι και τον Καπούτο στο 12' και το 18', ενώ δύο λεπτά μετά οι νερατζούρι απείλησαν για πρώτη φορά με σουτ του Ντιμάρκο, το οποίο σταμάτησε ο Βικάριο. Λίγο πριν από την αποβολή του Σκρίνιαρ, ο Λαουτάρο Μαρτίνες έχασε μοναδική ευκαιρία όταν βγήκε τετ-α-τετ, αλλά το σουτ του πήγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ και το βρήκαν με τον Μπαλτάνσι και μετά οχυρώθηκαν στα καρέ τους για να υπερασπιστούν το αποτέλεσμα.

Στο 77' η Ίντερ άγγιξε την ισοφάριση με την κεφαλιά του Ντε Φράι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, όμως αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή των Μιλανέζων ήταν το σουτ του Γκόζενς μέσα από την περιοχή, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι νερατζούρι έμειναν στην τρίτη θέση, έχοντας 13 βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι και έναν λιγότερο από τη Μίλαν, η οποία αντιμετωπίζει αύριο τη Λάτσιο στο Ολίμπικο. Η Έμπολι με τη σειρά της ανέβηκε στην ένατη θέση, προσπερνώντας Γιουβέντους, Φιορεντίνα και Μπολόνια.

Ίντερ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (71' Τζέκο), Μπαρέλα (71' Ασλάνι), Τσαλχάνογλου, Μχίταριαν (77' Λουκάκου), Ντιμάρκο (71'' Γκοζένς), Μαρτίνες, Κορέα (46' Μπελανόβα).

Έμπολι: Βικάριο, Εμπουέχι, Ντε Βίντερ, Λουπέρτο, Παρίζι, Άκπα (46' Χάας), Χέντερσον (73' Σατριάνο), Μπαντινέλι, Μπαϊράμι (73' Φατσίνι), Καμπιάγκι (64' Μπαλτάνσι), Καπούτο (90' Βαλουκίεβιτς).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Βερόνα - Λέτσε 2-0 (40' Ντεπάολι, 54' Λάζοβιτς)
  • Σαλερνιτάνα - Νάπολι 0-2 (45+3' Ντι Λορέντζο, 48' Όσιμεν)
  • Φιορεντίνα - Τορίνο 0-1 (33' Μιραντσούκ)
  • Σαμπντόρια - Ουντινέζε 0-1 (88' Εχιζιμπούε)
  • Μόντσα - Σασουόλο 1-1 (60' Καπράρι / 13' Φεράρι)
  • Σπέτσια - Ρόμα 0-2 (45' Ελ Σααραουί, 49' Έιμπραχαμ)
  • Γιουβέντους - Αταλάντα 3-3 (25' πεν. Ντι Μαρία, 34' Μίλικ, 65' Ντανίλο / 5' 53' Λούκμαν, 46' Μάλε)
  • Μπολόνια - Κρεμονέζε 1-1 (55' Κίρικες αυτ. - 50' Οκερέκε πεν.)
  • Ίντερ - Έμπολι 0-1 (66' Μπαλντάνσι)
  • 24/01 21:45 Λάτσιο - Μίλαν