SERIE A

Ίντερ - Αταλάντα 1-0: Με Σκρίνιαρ στο +6 από τη Μίλαν

Οι παίκτες της Ίντερ πανηγυρίζουν το γκολ του Σκρίνιαρ κόντρα στην Αταλάντα στο Τζουζέπε Μεάτσα για την Serie A.
Οι παίκτες της Ίντερ πανηγυρίζουν το γκολ του Σκρίνιαρ κόντρα στην Αταλάντα Ⓒ 2021 LUCA BRUNO/ASSOCIATED PRESS

Η Ίντερ επικράτησε 1-0 της Αταλάντα χάρη στο γκολ του Σκρίνιαρ στο 54ο λεπτό και οι πρωτοπόροι νερατζούρι αύξησαν τη διαφορά τους στο +6 από τη Μίλαν.

Μία σημαντική νίκη στη μάχη για το scudetto πανηγύρισε η Ίντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν 1-0 της Αταλάντα με τον Σκρίνιαρ να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 54ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ίντερ, η οποία βρίσκεται στην πρώτη θέση, αύξησε την διαφορά της από τη δεύτερη Μίλαν στο +6. Από την άλλη, η Αταλάντα συνεχίζει τη μάχη για την πρώτη τετράδα, καθώς είναι στην 5η θέση με 49 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αταλάντα ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ίντερ ήταν πολύ επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση. Ωστόσο, δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο 54ο λεπτό οι νερατζούρι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Έρικσεν εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα της Αταλάντα δεν κατάφερε να διώξει, η μπάλα προσγειώθηκε στο ύψος του πέναλτι και ο Μίλαν Σκρίνιαρ με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, με τον Μπαστόνι να χρεώνεται την ασίστ. Το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος και η Ίντερ πανηγύρισε τη νίκη.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ, Πέρισιτς (85' Νταρμιάν), Βιδάλ (52' Έρικσεν), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Χακίμι (85' Ντ'Αμπρόζιο), Μαρτίνες (77' Σάντσες), Λουκάκου

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι (81' Παλομίνο), Μέλε, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (81' Πάσαλιτς), Γκοζάνς, Μαλινόβσκι, Πεσίνα (73' Μίραντσιουκ), Ζαπάτα (70' Μουριέλ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Μαρτίου

Σπέτσια - Μπενεβέντο 1-1 (71' Βέρντε / 24' Γκάιτς)

Ουντινέζε - Σασουόλο 2-0 (42' Γιορέντε, 90+3' Περέιρα)

Γιουβέντους - Λάτσιο 3-1 (39' Ραμπιό, 57' 60' πεν. Ραμπιό / 14' Κορέα)

Κυριακή 7 Μαρτίου

Ρόμα - Τζένοα 1-0 (24' Μαντσίνι)

Κροτόνε - Τορίνο 4-2 (27' πεν. 54' Σίμι, 80' Ρέκα, 90+4' Ουνάς / 45+1' Μαντραγκόρα, 84' Σανάμπρια)

Φιορεντίνα - Πάρμα 3-3 (28' Μαρτίνεθ, 42' Μιλένκοβιτς, 90+4' Ιακοπόνι / 32' Κούτσκα, 72' Κούρτιτς, 90' Μιχάιλα)

Βερόνα - Μίλαν 0-2 (27' Κρούνιτς, 50' Νταλότ)

Σαμπντόρια - Κάλιαρι 2-2 (78' Μπερεζίνσκι, 80' Γκαμπιαντίνι / 11' Πέδρο, 90+6' Ναϊνγκολάν)

Νάπολι - Μπολόνια 3-1 (8' 76' Ινσίνιε, 65' Οσιμέν, 73' Σοριάνο)