ΙΤΑΛΙΑ

Η Ίντερ του Μπότη νίκησε τη Ρόμα του Κεραμίτση στον τελικό του πρωταθλήματος Primavera

Ο Νίκος Μπότης INSTAGRAM

Η Ίντερ του Νίκου Μπότη στέφθηκε πρωταθλήτρια σε επίπεδο Primavera, κάνοντας την ανατροπή στον τελικό απέναντι στη Ρόμα του Δημήτρη Κεραμίτση.

Η Ίντερ πανηγύρισε το σκουντέτο σε επίπεδο Primavera, ύστερα από ένα συναρπαστικό τελικό με αντίπαλο τη Ρόμα στο "Μαπέι" του Ρέτζιο Εμίλια. Η ομάδα του Νίκου Μπότη (έμεινε στον πάγκο) στέφθηκε πρωταθλήτρια κάνοντας την ανατροπή και επικρατώντας με 2-1 στην παράταση των "τζιαλορόσι" του Δημήτρη Κεραμίτση.

Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν με τον Χαβιέρ Βικάριο στο 69ο λεπτό. Παρότι από την ανάπαυλα έπαιζαν με τον Έλληνα στόπερ στην ενδεκάδα, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και ο Τσέζαρε Καζαντέι στο 81' ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, μία αλλαγή του Κρίστιαν Κίβου, ο Νικόλα Ίλιεφ, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα της Ρόμα κι έκανε το 2-1. Παρά τις ευκαιρίες των παικτών του Αντόνιο ντε Ρόσι (πατέρα του Ντανιέλε και προπονητή της ομάδας από το 2003), δεν ήρθε η ισοφάριση κι έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.