PREMIER LEAGUE

Γουέστ Χαμ - Λιντς 2-0: Νίκη πεντάδας για τα "σφυριά"

Ο Λίνγκαρντ έχει σκοράρει κόντρα στη Λιντς και πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του 2021 IAN WALTON/ASSOCIATED PRESS

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-0 της Λιντς για την 27η αγωνιστική της Premier League και ανέβηκε στην 5η θέση, δύο πόντους πίσω από την Τσέλσι, ενώ προσπέρασε την Έβερτον.

Με δύο γκολ από το πρώτο μέρος η Γουέστ Χαμ έβαλε τις βάσεις και τελικά έφτασε στη νίκη επί της Λιντς με 2-0 που έφερε τα σφυριά στην πρώτη πεντάδα της Premier League. Τα "σφυριά" είναι μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Τσέλσι και προσπέρασαν την Έβερτον.

Ο Τζέσι Λίνγκαρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 21'. Αρχικά είδε το πέναλτι που εκτέλεσε να αποκρούεται από τον Μεσλιέρ αλλά εν συνεχεία πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα σε κόρνερ από τα δεξιά ο Ντόοσουν πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γκολ αλλά η κεφαλιά του Ντόουσον και πάλι βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες στο 47' και στο 50'. Στην τελευταία μάλιστα ο Ραφίνια έκανε το ανάποδο ψαλίδι με τον Φαμπιάνσκι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Γουέστ Χαμ είχε και άλλο δοκάρι στο 52' μετά από τρομερό σουτ του Φορνάλς από τριάντα μέτρα αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι αυτή τη φορά. Στο 76' ο Μπάμφορντ από το ύψος του πέναλτι σούταρε έξω ενώ στο 86' ο Ντοούσον γλίτωσε απ' αυτογκόλ την ομάδα του διώχνοντας πάνω στη γραμμή.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Σουσέκ, Ράις, Φορνάλς, Λίνγκαρντ (87' Τζόνσον), Μπενραχμά (73' Μπόβεν), Αντόνιο.

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέρ, Άγλινγκ, Γιορέντε, Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς, Ραφίνια, Κλιχ (46' Αλιόσκι), Ρόμπερτς (60' Μορένο), Κόστα (46' Χάρισον), Μπάμφορντ.