SERIE A

Γιουβέντους - Βερόνα 1-1: Από γκέλα σε γκέλα η βέκια σινιόρα

Ο Αντρέα Φαβίλι πανηγυρίζει το γκολ του με τη φανέλα της Βερόνα κόντρα στην Γιουβέντους για την Serie A TANO PECORARO/LAPRESSE VIA AP

Η Γιουβέντους έμεινε στο 1-1 με την Βερόνα στο "Allianz Stadium" και υποχρεώθηκε σε δεύτερη σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα μία εβδομάδα μετά από την απώλεια βαθμών που είχε στην έδρα της νεοφώτιστης Κροτόνε (VIDEOS).

Μετά από τις Ρόμα (2-2) και Κροτόνε (1-1), η Βερόνα έγινε η τρίτη κατά σειρά ομάδα στις πρώτες πέντες αγωνιστικές της φετινής Serie A που φεύγει από το γήπεδο έχοντας καταφέρει να μην χάσει από την Γιουβέντους.

Η ομάδα του Ιβάν Τζούριτς, με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της (δεύτερη καλύτερη άμυνα του Καμπιονάτο πίσω από την Μίλαν), κοιταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ιταλίας των εννέα τελευταίων ετών και το φινάλε την βρήκε να φεύγει με έναν παλικαρίσιο βαθμό από το Τορίνο.

Στο πρώτο ημίχρονο το σύνολο του Αντρέα Πίρλο είχε ως καλύτερη στιγμή το σουτ του Κουαδράδο στο 41' όπου η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει στο 60' ο Φαβίλι με αριστερό πλασέ από το ύψος του πέναλτι να παγώσει το "Allianz Stadium" κάνοντας το 1-0 για τους Βερονέζους.

Σε εκείνο το σημείο ο τεχνικός της βέκια σινιόρα έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Κουλουσέβσκι αντί του Μπερναρντέσκι και ο νεαρός Σουηδός φορ τον δικαίωσε απόλυτα, κάνοντας το 1-1 στο 77' (ένα λεπτό μετά από δυνατό σουτ του Ντιμπάλα στο δοκάρι) με υπέροχη ατομική ενέργεια και αριστερό συρτό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιλβέστρι απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Κουαδράδο, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε και να κάνει τους οπαδούς της Μίλαν να ονειρεύονται, αφού σε περίπτωση νίκης των ροσονέρι επί της Ρόμα το βράδυ της Δευτέρας θα αφήσουν έξι βαθμούς πίσω την Γιουβέντους με το καλημέρα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντεμιράλ, Μπονούτσι (75' Φραμπότα), Ντανίλο, Κουαδράδο, Αρτούρ, Ραμπιό, Μπερναρντέσκι (61' Κουλουσέβσκι), Ράμσεϊ (90' Βριόνι), Ντιμπάλα, Μοράτα

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Τσεκερίνι (55' Μανιάνι), Λοβάτο, Έμπερερ, Φαραόνι, Βιέιρα, Τζακάνι, Λάζοβιτς, Ταμέζε (51' Ίλιτς), Κάλινιτς (55' Φαβίλι (62' Μπάρακ)), Κόλεϊ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Σασουόλο - Τορίνο 3-3 (71' Τζούρισιτς, 84' Κίρικες, 86' Καπούτο / 33' Λινέτι, 78' Μπελότι, 79' Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα - Σαμπντόρια 1-3 (80 πεν. Σαπάτα / 13' Κουαλιαρέλα, 59' Τόρσμπι, 90+2' Γιάνκτο)

Τζένοα - Ίντερ 0-2 (64' Λουκακού, 79' Ντ' Αμπρόζιο)

Λάτσιο - Μπολόνια 2-1 (54' Αλμπέρτο, 78' Ιμόμπιλε / 90+1' Ντε Σιλβέστρι)

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

Κάλιαρι - Κροτόνε 4-2 (25' Λυκογιάννης, 35' Σιμεόνε, 45' Σοτίλ, 84' Πέδρο / 21' Μεσάιας, 43' Μολίνα)

Μπενεβέντο - Νάπολι 1-2 (30' Ρομπέρτο Ινσίνιε / 60' Λορέντσο Ινσίνιε, 67' Πετάνια)

Πάρμα - Σπέτσια 2-2 (34' Γκαλιόλο, 90+2' Κούκα / 28' Τσάμποτ, 31' Αγκουντέλο)

Φιορεντίνα - Ουντινέζε 3-2 (11' 52' Καστροβίλι, 21' Μιλένκοβιτς / 43' 86' Οκάκα)

Γιουβέντους - Βερόνα 1-1 (77' Κουλουσέβσκι / 60' Φαβίλι)

Διαβάστε τη βαθμολογία της Serie A και όχι μόνο.