VIRAL

Φινλανδία: Απίθανο γκολ στη πρώτη κατηγορία από απευθείας εκτέλεση πλαγίου άουτ

Απίθανο γκολ στη πρώτη κατηγορία της Φιλανδίας, από απευθείας εκτέλεση πλαγίου άουτ PRINT SCREEN

Ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ σημειώθηκε σε αγώνα της Φινλανδίας. Ποδοσφαιριστής της Σέιναγιοεν σκόραρε με απευθείας εκτέλεση πλαγίου άουτ, ύστερα από κακή αντίδραση του τερματοφύλακα.

Ένα απίστευτο γκολ σημειώθηκε στην πρώτη κατηγορία του φιλανδικού πρωταθλήματος.

Μόλις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ της Σέιναγιοεν και της Βάασαν σημειώθηκε το 1-0 με ένα σπάνιο γκολ.

Ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων ανέλαβε την εκτέλεση πλαγίου άουτ στα αριστερά της επίθεσης, μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα. Ο παίκτης έστειλε την μπάλα με δύναμη προς την αντίπαλη εστία, η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του τερματοφύλακα της Βάασαν και έτσι σημειώθηκε αυτό το απίστευτο γκολ.

Το γκολ μέτρησε κανονικά και αυτό γιατί ο τερματοφύλακας έκανε επαφή στην προσπάθειά του να την απομακρύνει.

Δείτε το:

Μάλιστα έχουμε δει και στα ελληνικά γήπεδα ένα τέτοιο γκολ. Συγκεκριμένα το 1980, στον τελικό κυπέλλου που διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας μεταξύ της Καστοριάς και του Ηρακλή (5-2).

Το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης μπήκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σημαιοφορίδης έκανε το 1-1 για την Καστοριά μετά από εκτέλεση αράουτ. Η μπάλα έφτασε από το πλάγιο στην αντίπαλη περιοχή και έπειτα από λανθασμένη απόκρουση του τερματοφύλακα, κατέληξε στα δίχτυα.