EUROPA LEAGUE

Europa League: Πρώτη νίκη για τη Νάπολι, διπλό με ανατροπή για τη Λιόν

Ο Λορέντζο Ινσίνιε της Νάπολι σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λέστερ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2021-2022 στο "Κινγκ Πάουερ", Λέστερ | Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021 © 2021 RUI VIEIRA/ASSOCIATED PRESS

Η Νάπολι του Κώστα Μανωλά επικράτησε της Λέγκια για την πρώτη νίκη της στον 3ο όμιλο του Europa League. Η Λιόν βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, όμως πήρε τη νίκη στην Πράγα επί της Σπάρτα.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά από τα δύο επιθετικά όπλα της Νάπολι της έδωσαν την πρώτη νίκη στον 3ο όμιλο του Europa League, έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Ο Λορέντζο Ινσίνιε στο 78' και ο Βίκτορ Όσιμεν στο 80' έκαμψαν την αντίσταση της Λέγκια και με τον Ματέο Πολιτάνο να διαμορφώνει το 3-0 ξαναμπήκαν στη μάχη της πρόκρισης. Στο βασικό σχήμα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επέστρεψε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος ξεπέρασε έναν μικροτραυματισμό στον αστράγαλο.

Η Λιόν βρέθηκε στο καναβάτσο έπειτα από μόλις 19 λεπτά αγώνα στην Πράγα, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 4-3 επί της Σπάρτα για τον 1ο όμιλο, κάνοντας το 3/3. Ο Λούκα Χαρασλίν βρήκε δύο φορές τα δίχτυα για τους Τσέχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως στη συνέχεια έδειξε χαρακτήρα και με τους Καρλ Τοκό Εκαμπί (δύο γκολ), Χουσέμ Αουάρ και Λούκας Πακετά έφερε τα πάνω κάτω. Το γκολ του Λάντισλαβ Κρέιτσι σημειώθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και δεν προλάβαινε να αλλάξει τα δεδομένα.