EUROPA LEAGUE

Europa League: Ανατροπή στο φινάλε για την Αϊντχόφεν, διπλό η Νάπολι

Ο Ντόνιελ Μαλέν κάνει το 1-2 κόντρα στην Ομόνοια και πανηγυρίζει για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.
Ο Ντόνιελ Μαλέν κάνει το 1-2 κόντρα στην Ομόνοια και πανηγυρίζει AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Η Αϊντχόφεν με γκολ του Μαλέν στο 90+2' πέτυχε την ανατροπή απέναντι στην Ομόνοια και πήρε την πρώτη νίκη της στον όμιλο του ΠΑΟΚ. Η Νάπολι πέρασε με σκορ 0-1 από την έδρα της Ρεάλ Σοθιεδάδ.

Η Αϊντχόφεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο στον όμιλο του ΠΑΟΚ στο Europa League επικρατώντας της Ομόνοιας με σκορ 2-1 εκτός έδρας. Οι Ολλανδοί πέτυχαν την ανατροπή στις καθυστερήσεις, ενώ ο Μαλέν σκόραρε δύο φορές.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με έναν απίθανο τρόπο. Ο Ζόρντι Γκόμες εκτέλεσε ένα φάουλ πίσω από την σέντρα και αιφνιδίασε τον γκολκίπερ της Αϊντχόφεν για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 41ο λεπτό με τον Μαλέν, έπειτα από ασίστ του Μαντουέκε. Τελικά το γκολ της λύτρωσης πέτυχε ξανά ο Ντόνιελ Μαλέν στο 90+2' και έδωσε το τρίποντο στους Ολλανδούς.

Στο ντέρμπι της ημέρας, η Νάπολι κατάφερε να πάρει το διπλό στην έδρα της Ρεάλ Σοθιεδάδ με 0-1. Ο Πολιτάνο στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης εξαπέλυσε μία βολίδα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε της Νταντάλκ με 3-0, φρόντισε να καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο. Με δύο γκολ στο 42' και στο 44' από τον Ενκετιά και τον Γουίλοκ έκανε το 2-0 απέναντι στην Νταντάλκ. Οι κανονιέρηδες κλείδωσαν το παιχνίδι στο 46ο λεπτό χάρη σε ένα καταπληκτικό γκολ του Πεπέ. Μάλιστα, η Άρσεναλ δεν κέρδισε ούτε ένα φάουλ στην αναμέτρηση.

Η Ρόμα στραβοπάτησε μέσα στην έδρα της, αφού στο Ολίμπικο δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Σόφια και η μεταξύ τους αναμέτρηση έμεινε στο 0-0.

Η Μπενφίκα πανηγύρισε την νίκη με 3-0 επί της Σταντάρ Λιέγης με τον Πίζι να σκοράρει δύο φορές στο 49' (πέναλτι) και το 76', ενώ γκολ πέτυχε και ο Βάλντσμιντ από την άσπρη βούλα στο 66'.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΟΜΙΛΟΣ Α

Κλουζ - Γιούνγκ Μπόις 1-1 (62' Ροντόν / 70' Φάσναχτ)

Ρόμα - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-0

ΟΜΙΛΟΣ Β

Άρσεναλ - Νταντάλκ 3-0 (42' Ενκετιά, 44' Γουίλοκ, 46' Πεπέ)

Μόλντε - Ραπίντ Βιέννης 1-0 66' (Ομοϊχουάνφο)

ΟΜΙΛΟΣ C

Νις - Χαποέλ Μπερ Σεβά 1-0 (23' Γκουίρι)

Σλάβια Πράγας - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (80' Στάνκιου)

ΟΜΙΛΟΣ D

Ρέιντζερς - Λεχ Πόζναν 1-0 (68' Μορέλος)

Μπενφίκα - Σταντάρ Λιέγης 3-0 (49', 77' Πίζι, 66' Βάλντσμιντ)

ΟΜΙΛΟΣ E

Ομόνοια - Αϊντχόφεν 1-2 (29' Γκόμες / 41', 90+2' Μαλέν)

ΟΜΙΛΟΣ F

Αλκμάαρ - Ριέκα 4-1 (7' Κούμαϊνερς, 20' Μίντσο, 51' Κάρλσον, 60' Γκούντμουντσον / 72' Κουλένοβιτς)

Σοθιεδάδ - Νάπολι 0-1 (55' Πολιτάνο)